Nasze Przedszkole

Przedszkole w Zaborowie istnieje od roku 2009. Jest placówką publiczną prowadzoną przez Gminę Leszno. Nasze przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30  do 17.30, z przerwą wakacyjną ustaloną przez organ prowadzący przedszkole.

Przedszkole zlokalizowane jest w Zaborowie przy ul. Szkolnej 6. Mieści się w dużym piętrowym budynku.

Posiada sześć sal dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Każda sala jest dobrze wyposażona , estetyczna i w innym kolorze.

Oprócz tego posiadamy własną kuchnię,

szatnię,

salę gimnastyczną,

pokój logopedyczny,

dobrze wyposażony, bezpieczny plac zabaw

oraz stale wzbogacany o nowe rośliny ogród.

Do sześciu oddziałów przedszkolnych uczęszcza obecnie 144 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

W przedszkolu zatrudniona jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna  – wszyscy nauczyciele mają ukończone wyższe studia pedagogiczne. Ponadto w naszej placówce pracują specjaliści psycholog i logopeda. Pracownicy przedszkola dokładają wszelkich starań, aby czas spędzany przez dzieci był dla nich radosny a zajęcia ciekawe i inspirujące.

Bogata oferta zajęć dodatkowych t. j.: gimnastyka ogólnorozwojowa, zajęcia plastyczne, język angielski, umuzykalnienie  pozwala dzieciom na rozwijanie ich zainteresowań
i talentów. Dzieci z najstarszych grup uczą się grać na bębnach.

Przedszkole zapewnia swoim wychowankom wiele atrakcji do których należą: teatrzyki, koncerty, konkursy, zabawy, bale, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki.

Warto też wspomnieć, iż nasze przedszkole zmieniło nazwę. W październiku 2016 r. odbyło się uroczyste nadanie imienia i teraz nosi ono nazwę  ,,Publiczne Przedszkole Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie”, tym samym patronat nad przedszkolem objął Kampinoski Park Narodowy.

Nasze przedszkolaki biorą udział w różnego rodzaju konkursach, o czym świadczą otrzymane liczne dyplomy i puchary. W  czerwcu 2017 już po raz ósmy w naszym przedszkolu organizowany był Powiatowy Przegląd Teatralny ,,Chodź, opowiem Ci bajeczkę”, w którym udział wzięło 7 przedszkoli. Przedszkolaki z najstarszej grupy, również po raz trzynasty  reprezentowały nasze przedszkole w XIII Powiatowym Festiwalu Piosenki z Zdrowiu pod hasłem ,, Pokonaj depresję”. Nasi podopieczni brali udział w XI Tanecznym Festiwalu Przedszkolaków ,,Mazovia 2017” oraz w VII  Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim ,,Misie, Miśki, Misiaczki”.  W 2017 roku dużym zainteresowaniem cieszyły  się konkursy plastyczne oraz fotograficzne : ,,Najpiękniejszy kącik przyrody”, ,,Przyroda zimą”, „Jak możemy pomóc zwierzętom zimą” oraz „Jak udekorujesz okno na procesję Bożego Ciała”.

Dzieci w naszym przedszkolu mają zapewnione cztery posiłki. Tygodniowe menu zapewnia dzieciom odpowiednią ilość składników budulcowych i energetycznych wzbogaconych w składniki regulujące takie jak witaminy i minerały. Układając jadłospisy uwzględniamy sezonowość produktów. Dbamy o różnorodność potraw, wykorzystuje jak najszerszy asortyment produktów z wszystkich grup przez co staramy się kształtować nawyki żywieniowe dzieci. Raz na dwa tygodnie przedszkolaki same komponują sobie śniadania.

MISJA PRZEDSZKOLA

• Kształtowanie wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie, śpiewanie, rozpoznawanie
    i odtwarzanie piosenek, muzyki, brzmienia instrumentów oraz uczestniczenie w zabawach rytmicznych przy muzyce.
  • Uczenie dzieci samodzielności, pracy zespołowej, zasad dobrej współpracy, szacunku
    i akceptacji drugiego człowieka.
  • Rozwijanie u dzieci zdolności artystycznych.
  • Promowanie zdrowego stylu życia, przygotowanie dzieci do społecznego i intelektualnego funkcjonowania w społeczeństwie.
  • Zapewnienie wszechstronnego, bezpiecznego rozwoju wszystkim przedszkolakom, umożliwienie jednocześnie rozwoju zawodowego swoim pracownikom.
  • Przygotowanie dzieci do przeżywania sukcesów, ale również do radzenia sobie z porażkami.
  • Kształtowanie wytrwałości, życzliwości, opiekuńczości.
  • Rozbudzanie zainteresowań bogactwem świata przyrody oraz budzenie do niej szacunku.
  • Rozwijanie u dzieci empatii.

ZADANIA DO PLANU ROCZNEGO  2017/ 2018

1. Program „Mały wolontariusz”.

2. Projekt „Mały artysta”.

PROGRAM NAUCZANIA

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest w oparciu o program wydawnictwa MAC – edukacja ,,Nasze Przedszkole”

METODY PRACY Z DZIEĆMI

Na podstawie ustawy z dnia 07.09.1991 r. o systemie oświaty ( Dz.U. z 2016 r. poz. 1943)