Nasze Przedszkole
Przedszkole w Zaborowie istnieje od roku 2009. Jest placówką publiczną prowadzoną przez Gminę Leszno. Nasze przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 17:30, z przerwą wakacyjną ustaloną przez organ prowadzący przedszkole.
Przedszkole zlokalizowane jest w Zaborowie przy ul. Szkolnej 6. Mieści się w dużym piętrowym budynku.
Posiada sześć sal dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Każda sala jest dobrze wyposażona , estetyczna i w innym kolorze.
Oprócz tego posiadamy własną kuchnię,
szatnię,
salę gimnastyczną,
pokój logopedyczny,
dobrze wyposażony, bezpieczny plac zabaw
oraz stale wzbogacany o nowe rośliny ogród.
Do sześciu oddziałów przedszkolnych uczęszcza obecnie 149 dzieci w wieku od 2,5 woku do 6 lat.
W przedszkolu zatrudniona jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna – wszyscy nauczyciele mają ukończone wyższe studia pedagogiczne. Ponadto w naszej placówce pracują specjaliści psycholog, logopeda oraz pedagog terapeuta. Pracownicy przedszkola dokładają wszelkich starań, aby czas spędzany przez dzieci był dla nich radosny a zajęcia ciekawe i inspirujące.
Bogata oferta zajęć dodatkowych t. j.: gimnastyka ogólnorozwojowa, zajęcia plastyczne, język angielski, zajęcia muzyczno – ruchowe pozwala dzieciom na rozwijanie ich zainteresowań i talentów.
Przedszkole zapewnia swoim wychowankom wiele atrakcji do których należą: teatrzyki, koncerty, konkursy, zabawy, bale, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki.
Warto też wspomnieć, iż nasze przedszkole zmieniło nazwę. W październiku 2016 r. odbyło się uroczyste nadanie imienia i teraz nosi ono nazwę ,,Publiczne Przedszkole Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie”, tym samym patronat nad przedszkolem objął Kampinoski Park Narodowy.
Nasze przedszkolaki biorą udział w różnego rodzaju konkursach, o czym świadczą otrzymane liczne dyplomy i puchary. Jak co roku przedszkolaki reprezentują nasze przedszkole w konkursach takich jak: Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu, Taneczny Festiwal Przedszkolaków ,,Mazovia”, Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski w Kampinosie, Przegląd Piosenki Przedszkolnej w Błoniu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również konkursy plastyczne oraz fotograficzne. Podczas obchodzenia uroczystości Święta Niepodległości , WOŚP, Majówki Zaborowskiej, Fety w Gościńcu Julinek oraz Gross z Historią w Tle nasze przedszkolaki przygotowują występ taneczny. Każdego roku w naszym przedszkolu organizowany jest Powiatowy Przegląd Teatralny ,,Chodź, opowiem Ci bajeczkę”, w którym udział biorą dzieci z innych przedszkoli.
Dzieci w naszym przedszkolu mają zapewnione cztery posiłki. Tygodniowe menu zapewnia dzieciom odpowiednią ilość składników budulcowych i energetycznych wzbogaconych w składniki regulujące takie jak witaminy i minerały. Układając jadłospisy uwzględniamy sezonowość produktów. Dbamy o różnorodność potraw, wykorzystuje jak najszerszy asortyment produktów z wszystkich grup przez co staramy się kształtować nawyki żywieniowe dzieci. Raz na dwa tygodnie przedszkolaki same komponują sobie śniadania.
MISJA PRZEDSZKOLA
- kształtowanie wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie, śpiewanie, rozpoznawanie i odtwarzanie piosenek, muzyki, brzmienia instrumentów oraz uczestniczenie w zabawach rytmicznych przy muzyce,
- przybliżenie dzieciom sztuki ludowej,
- uczenie dzieci samodzielności, pracy zespołowej, zasad dobrej współpracy, szacunku i akceptacji drugiego człowieka,
- rozwijanie w dzieciach zdolności artystycznych,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- przygotowanie dzieci do społecznego i intelektualnego funkcjonowania w społeczeństwie,
- zapewnienie wszechstronnego, bezpiecznego rozwoju wszystkim przedszkolakom, umożliwienie jednocześnie rozwoju zawodowego swoim pracownikom,
- przygotowanie dzieci do przeżywania sukcesów, ale również do radzenia sobie z porażkami,
- kształtowanie w dzieciach wytrwałości, życzliwości, opiekuńczości,
- rozbudzanie zainteresowań bogactwem świata przyrody oraz budzenie do niej szacunku,
- rozwijanie u dzieci empatii, wrażliwości na drugiego człowieka,
- rozwijanie zdolności matematycznych, logicznego myślenia,
- rozwijanie kreatywności, myślenia twórczego,
- kształtowanie postaw patriotycznych.
ZADANIA DO PLANU ROCZNEGO 2023/2024
- Projekt edukacyjny ,,Umiem współdziałać w zespole”
- Innowacja pedagogiczna ,,W świecie emocji”
- Akcja ,,Zdrowo i sportowo”
- Projekt ,,Polska malowana folklorem”
- Ogólnopolski projekt edukacyjny ,,Nie lada to gradka, poznajmy misia uszatka” – oddział V
PROGRAM NAUCZANIA 2023/2024
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest w oparciu o program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci. Wydawnictwo: ,,MAC edukacja – Kolorowe karty”
METODY PRACY Z DZIEĆMI 2023/2024
Stosowane metody i formy pracy są nowoczesne i zapewniają wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych:
- metoda czynna (samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń utrwalających),
- metoda oglądowa (obserwacje i pokaz, osobisty przykład nauczyciela, udostępnianie sztuki/dzieła plastycznego, przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne ),
- metody słowne (rozmowy, opowiadania, zagadki, objaśnienia i instrukcje, sposoby społecznego porozumiewania się, żywego słowa),
- metoda aktywizująca,
- metoda projektu,
- Edukacja przez ruch wg Doroty Dziamskiej,
- wybrane aktywności ruchowe Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,
- zajęcia i zabawy z obszaru edukacji matematycznej wg Edyty Gruszczyk –Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej,
- elementy pedagogiki zabawy „Klanza”,
- elementy metody Ireny Majchrzak –przygotowanie do nauki pisania i czytania,
- elementy Metody Dobrego Startu Marty Bogdanowicz,
- elementy metody gimnastyki twórczej ( ekspresyjnej ) Rudolfa Labana,
- elementy Metody Dennisona,
- terapia ręki,
- metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss.