ARTYKUŁY O PRZEDSZKOLU

 

Wigilia i Jasełka w przedszkolu – 15  i 16 GRUDNIA 

W pięknym przezywaniu świąt  Bożego Narodzenia bardzo ważne jest   pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli spektakl opowiadający historię narodzenia Jezusa W dniu 15 i 16 grudnia odbyło się takie widowisko w wykonaniu przedszkolaków z oddziału V i VI, oraz rodziców z oddziału V. Dzieci po raz pierwszy wcieliły się w postaci związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz królowie. Nie zabrakło również wielu kolęd, w śpiew których zaangażowali się wszyscy widzowie.  Przepiękna scenografia, stroje aktorów i dekoracja sprawiły, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Było magicznie, wzruszająco i  pięknie. Po złożeniu świątecznych życzeń przez Panią Dyrektor wszyscy udali się do swoich pięknie ustrojonych sal w celu dalszego świętowania.  W każdej z grup dzieci łamały się i opłatkiem, składały życzenia, a następnie częstowały się przygotowanymi pysznościami. Dziękujemy Gościom za przybycie, aktorom małym i dużym za zaangażowanie, Rodzicom za pomoc w organizacji Wigilii.

 

MIKOŁAJKI – 6 GRUDNIA 

6 grudnia to dzień bardzo wyjątkowy – najpierw dzieci dostają prezenty od św. Mikołaja w domu, a później raźno biegną do przedszkola, bo wyjątkowy gość co roku odwiedza nasze przedszkolaki. W tym dniu, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na poszukiwanie św. Mikołaja, który zgubił się w pobliskim lesie. Kiedy udało się go znaleźć, radości i uciesze nie było końca. Dzieci rozmawiały ze św. Mikołajem , śpiewały dla niego piosenki i same obdarowały go prezentami – bo dziś właśnie ma urodziny. Pani Dyrektor wsiadła do mikołajowych sań i pojechała razem ze św. Mikołajem do przedszkola, żeby mógł zostawić prezenty dla grzecznych dzieci. Po powrocie z lasu  chwilkę odpoczęliśmy, a później świętowaliśmy biorąc udział w mikołajkowym balu. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i cieszyliśmy się bardzo z tego miłego dnia. Dziękujemy kochany św. Mikołaju, że nie zapomniałeś o nas!

 

Andrzejki – 30 LISTOPADA

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i wróżby andrzejkowe. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów”, ,,lania wosku”  i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. To był czarodziejski czas pełen magii, wróżb i zabaw.  Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszych ludowych tradycji.

 

Dzień Misia – 25 LISTOPADA

Od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie. Dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. Pluszowe misie, choć wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez kolejne lata. Wielu dorosłych przedstawiło je nawet swoim dzieciom, aby nadal towarzyszyły, wysłuchiwały dziecięcych sekretów i pomagały w spokojnym śnie. 25 listopada świętowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Każde dziecko tego dnia przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym milusim, puchatym przyjacielem – misiem. Dzień rozpoczął się od przedstawienia  przyniesionych pluszaków. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wykonały misiową pracę plastyczną, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach oraz brały udział w zabawach ruchowych.

 

Dzień Praw Dziecka – 20 LISTOPADA

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Każdy oddział uczestniczył w zajęciach przygotowanych przez swoje Nauczycielki. Dzieci dowiedziały się co to są prawa, dlaczego tak ważne jest ich przestrzeganie, a przede wszystkim jakie prawa są zawarte w Konwencji Praw Dziecka. Jeszcze nie tak dawno dzieci miały niewiele własnych praw. Sytuację tę zmieniła Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona przez Organizację Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Jest to najważniejszy dokument chroniący prawa dziecka. Dzięki Konwencji, dzieci na całym świecie zaczęto traktować je jako osoby, które mają prawa takie jak dorośli. Bardzo ważne jest, by każde dziecko znało i wiedziało, jak z nich korzystać.  Należy jednak pamiętać, aby korzystając z praw nikogo nie obrażać ani nie krzywdzić. Wszystkie dzieci mają takie same prawa – nie ma gorszych ani lepszych dzieci!

 

,,Łączymy pokolenia” – 15 LISTOPADA 

15 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Seniora. Pierwsze obchody tego święta miały miejsce na początku XXI wieku. Celem tego święta jest zwiększenie integracji międzypokoleniowej, docenienie roli seniorów w społeczeństwie oraz popularyzacja ich udziału w życiu ekonomicznym i kulturalnym. Seniorzy to skarbnica wiedzy, mają bardzo bogaty bagaż wspomnień, doświadczeń życiowych oraz zawodowych. Chętnie dzielą się nimi z młodszym pokoleniem, dając wskazówki na przyszłość. Uroczystości towarzyszyły m.in. występy artystyczne dzieci  z Zeróweczek, życzenia, wręczanie upominków, wspólna zabawa taneczna oraz poczęstunek. Przedszkolaki przygotowały inscenizację wiersza ,,Dziadek, stołek i rosołek” D. Gellner i „Rzepka” J.Tuwima. W spotkaniu uczestniczyli szanowni Seniorzy oraz współorganizatorzy uroczystości: Świetlice Gminy Leszno i Wyględne Dziewczyny. Życzymy Seniorom w dniu ich święta,  dużo zdrowia i radości na każdy dzień.

 

„NIEPODLEGŁA DO HYMNU’’ – 10 LISTOPADA

 Nasze przedszkole kolejny raz wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Niepodległa  do hymnu”. 11 listopada świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie słowa hymnu.  10 listopada tuż przed godziną 11:00 dzieci spotkały się na sali widowiskowej – ubrane w barwy narodowe. W tym dniu odwiedzili nas wyjątkowi goście, żołnierze z  Borzęcina. Wspólnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy ,,Mazurka Dąbrowskiego”, biorąc jednocześnie udział w Ogólnopolskiej akcji z ramienia MEiN „Szkoła do hymnu”. Była to bardzo wzniosła i wzruszająca chwila. Przedszkolaki z pełną powagą i zaangażowaniem włączyły się w to wydarzenie. Po części oficjalnej dzieci z oddziału VI zaprezentowały  program artystyczny o tematyce patriotycznej. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

 

DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA  – 8 LISTOPADA

     ,, Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo! Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!” W całej Europie w dniu 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W ramach projektu ” Z ekologią na ty”, został zorganizowany w przedszkolu Dzień Zdrowego Jedzenia. Na zajęcia została zaproszona Pani Intendentka. Opowiedziała dzieciom o prawidłowych nawykach prozdrowotnych. Szczególną uwagę zwróciła na regularne spożywanie zbilansowanych posiłków oraz na konsekwencje złej diety. Przedszkolaki zapoznały się również z piramidą żywienia. Od dziś  wiemy już, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać, uprawiać gimnastykę, zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu, a także ubierać się stosownie do pogody. Wszystkim życzymy dużo zdrówka.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA – 27 PAŹDZIERNIKA

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowe wydarzenie nie tylko w życiu przedszkolaków i ich rodziców. To również ogromne przeżycie dla nauczycieli oraz całego przedszkola. Grono przedszkolaków zasilą nowi. mali, ale jakże dzielni i odważni śmiałkowie. Dnia 27 października  w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka.  Dzieci  zaprezentowały swoje talenty wokalne i taneczne . Po części artystycznej nastąpił akt pasowania  przedszkolaków przez Panią Dyrektor. Ceremonia przebiegła w ciepłej i wzruszającej atmosferze, a nasi milusińscy  otrzymali dyplom i upominek. Na koniec, dla uczczenia tego wyjątkowego dnia,  wszystkie dzieci, wraz z zaproszonymi gośćmi mogły delektować się  pysznym tortem. 

 

DZIEŃ DYNI – 18 PAŹDZIERNIKA

    Dzień dyni, to wyjątkowo smaczne święto. Jest to jedno z najzdrowszych jesiennych świąt obchodzonych w przedszkolu. To doskonały moment, aby zapoznać dzieci z tym, że dynia jest  wartościowym warzywem. 18 października  Dzieci z Zeróweczek  pojechały na wycieczkę do szkółki roślin w Lesznie, świętować Dzień Dyni. Wszyscy wspólnie uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych prowadzonych przez Panią  Anię Otrębę, mamę jednego z naszych przedszkolaków. Dzieci wzięły udział w zabawach plastycznych i sportowych z udziałem dyni w roli głównej, miały również okazję posmakować ciasta oraz makaronu dyniowego. Młodsze przedszkolaki spędziły ten dzień w przedszkolu, zdobywając informacje na temat tego warzywa. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo smaczna i zdrowa, bogata w witaminy A, B1, B12 i C, a jej pomarańczowy kolor wprawia w dobry nastrój. Dzieci usłyszały też, że dynia pochodzi z Ameryki Południowej i znano ją już 8 tysięcy lat temu. Do Europy trafiła po odkryciu Ameryki wraz ze statkami Krzysztofa Kolumba, a badacze uważają, że jest najstarszą rośliną uprawianą przez człowieka. Przedszkolaki mogły obejrzeć różne gatunki dyni i zapoznać się z jej wyglądem oraz spróbować jak smakuje po upieczeniu. Każda z grup wykonała również prace plastyczne, których gwiazdą została dynia. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.

 

SPOTKANIE Z BORSUKIEM – 12 PAŹDZIERNIKA

W dniu 12 października dzieci z naszego przedszkola razem z policjantką Komendy Rejonowej Policji  oraz Borsukiem – maskotką Komendy Stołecznej Policji uczyły się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas spotkania prowadzący przypomnieli przedszkolakom, jak należy zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, jak postępować, gdy zaczepi ich nieznajomy oraz jak ważna jest znajomość numeru alarmowego.  Omówili także zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania z przejść dla pieszych, konieczność zapinania pasów w samochodzie i inne zagadnienia związane z bezpieczeństwem najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dzieci były zachwycone wizytą policyjnej maskotki.

 

,,Sprzątamy Dla Polski” – 4 PAŹDZIERNIKA

Mimo jesiennej pogody, 4 października wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w akcji ,,Sprzątamy Dla Polski”  pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów. Celem naszej akcji było posprzątanie pobliskiego lasu. Dzieci zaopatrzone w worki i rękawiczki ochronne sprzątały to co w tych miejscach nigdy nie powinno się znaleźć – czyli śmieci. To była pouczająca lekcja poszanowania przyrody. Mamy nadzieję, że zdobyte w ten sposób doświadczenie zaowocuje w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA – 29 WRZEŚNIA 

Jesień, to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. W naszym przedszkolu postanowiliśmy uczcić ten dzień 29 września.

Po śniadaniu przedszkolaki z oddziałów III, IV, V i VI wyruszyły na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego ,, Ratatuj”, na miejscu przywitał nas gospodarz Pan Jacek, który oprowadził dzieci po gospodarstwie. Zbieraliśmy ziemniaki, liczyliśmy ile kolb kukurydzy rośnie w labiryncie. Niemałą atrakcją była przejażdżka bonanzą po polu. Następnie był czas na swobodne zabawy na placu zabaw. A gdy zgłodnieliśmy, zostaliśmy poczęstowani pyszną, pieczoną  kiełbaską i pieczonymi ziemniaczkami.

Dzieci z dwóch młodszych grup, Maluchy i Zuchy, wyruszyły na wyprawę na pobliska łąkę by uczcić ten dzień pieczonym ziemniakiem. Gdy kartofelki piekły się w ognisku, dzieci brały udział w konkurencjach sportowych z udziałem warzywa dnia, m.in. celowanie ziemniakami do koszyka oraz konkurs kto zbierze najwięcej ziemniaków. Po ogromnej dawce pozytywnych emocji wszyscy delektowali się pieczoną kiełbaską oraz ziemniakami prosto z ogniska.

Pogoda dopisywała, specjalnie dla nas wiatr rozgonił deszczowe chmury, dzięki czemu mogliśmy miło spędzić czas na świeżym powietrzu.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA – 28 WRZEŚNIA

Obchody Dnia Jabłka w przedszkolu rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce?  Przedszkolaki dowiedziały się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką, gdyż tam znajduje się najwięcej witamin A i K. Należy tylko pamiętać aby przed spożyciem dokładnie je umyć. Skąd się biorą jabłka dzieci dowiedziały się zapoznając się z cyklem życia jabłoni. Wszystkie kolejne zabawy podczas  pobytu dzieci w tym dniu w przedszkolu dotyczyły oczywiście  jabłek. Były to zabawy ruchowe, dydaktyczne oraz naśladowcze. Na podwieczorek dzieci dostały pyszną szarlotkę. Mamy nadzieję, że  taki „tematyczny dzień” w przedszkolu: zabawy, zajęcia, pogadanki zachęcą dzieci do sięgania po owoce i posłużą promocji zdrowego stylu życia.

 

IDZIE JESIEŃ …. 23 WRZEŚNIA

W dniu 23 września wszystkie dzieci w naszym przedszkolu uroczyście powitały nową porę roku – Jesień, która będzie z nami przez najbliższe miesiące. W związku z tym w Kącikach Przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce z sadu i warzywa.

W tym dniu dzieci wykazywały się wiedzą na temat nowej poru roku i jej oznak (np. zmiana pogody, kolorowe liście i ich opadanie, zbiór warzyw i owoców, pojawianie się grzybów w lesie itp.) poprzez: nazywanie jesiennych darów zgromadzonych w kącikach, nazywanie kolorów jesieni podczas spacerów, rozwiązywanie zagadek. W tym dniu  odbyło się także spotkanie z Panią Jesienią, która zawitała do ogrodu przedszkolnego z koszem pełnym podarunków. Mogliśmy posmakować owoców z sadu min.: gruszek, jabłek i winogron. Z wielkim zaangażowaniem dzieci tworzyły kolorowe jesienne prace plastyczne. Przedszkolaki będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas kolejnych spacerów i wycieczek.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA – 20 WRZEŚNIA

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola.

    W tym dniu wszystkie grupy spotkały się na sali widowiskowej by wspólnie odśpiewać piosenkę ,, Dziecięce marzenia”, następnie dzieci zostały zaproszone przez lwa i tygryska do wspólnej zabawy, udziału w konkursach oraz tańców przy ulubionych utworach muzycznych. Cała sala rozbrzmiewała gromkim śmiechem, co świadczyło o doskonałej zabawie. Każdy dzielny przedszkolak otrzymał drobny upominek.  Wszystkim przedszkolakom życzymy samych słonecznych dni, wielu sukcesów i uśmiechu na twarzy. Niech Wasze marzenia się spełniają.

 

DZIEŃ KROPKI – 15 WRZEŚNIA

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii.    

Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.

Każdy dobry pedagog ma swoje sprawdzone sposoby na to, by rozwijać dziecięce pasje i talenty. Niewątpliwie pomocne w rozwijaniu kreatywności u najmłodszych jest dobre rozpoznanie, odpowiednio zaaranżowana przestrzeń edukacyjna, twórcze planowanie, pochylanie się nad tym, co inne, nieszablonowe, wychodzące poza schematy.

Dnia 15 września 2022 r. wszystkie grupy przedszkolne obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci poznały historię Vasti, wykonały szereg czynności pozwalających odkryć swój talent, budować poczucie własnej wartości i przynależności do grupy  oraz wykonały prace plastyczne inspirowane tym kształtem. Wystawę tych nietuzinkowych arcydzieł można było podziwiać  na tablicach grupowych. Przedszkolaki uczestniczyły również w zabawach ruchowych  z wykorzystaniem kółek i kropek. Było kolorowo, kropkowo i radośnie.