ARTYKUŁY O PRZEDSZKOLU

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka                   

 ,,Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

Każdego roku 20 września jest bardzo szczególnym dniem w przedszkolach, gdyż obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu wszystkie grupy spotkały się w sali gimnastycznej naszego przedszkola i wspólnie uczciliśmy ten dzień tańcem i piosenką. Przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskiej akcji pt. ,,Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką”. Dzieci przez cały wrzesień uczyły się tekstu piosenki pt. ,,Życie przedszkolaka”, aby 20 września wspólnie ją odśpiewać. Po uroczystości przyszedł czas na wspólną zabawę. Były tańce, konkursy, prezenty, dyplomy, a na podwieczorek pyszny tort. Wszystkim przedszkolakom życzymy samych słonecznych dni w naszym przedszkolu i wielu sukcesów.

 

Dzień kropki 

                                       ,, Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna. Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina. Miała za zadanie znaczek namalować, jednak ona chciała farbki swoje schować…”

15 września – Międzynarodowy Dzień Kropki – tego dnia w wielu krajach świata obchodzi się święto kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzień ten ma za zadanie wydobycie z dziecka wszystkiego tego co w nim najlepsze,  odkrywanie talentów  oraz wspomaganie w ich rozwoju. Tego dnia w naszym przedszkolu mieliśmy zaszczyt gościć Panią ,, Kropkę,,  z Publicznej Biblioteki w Lesznie. Nasz gość przeczytał dzieciom historię bohaterki tego dnia oraz poszukiwał wraz z dziećmi ukrytych talentów. Każdy przedszkolak odkrył w sobie to coś. Wspólnie stworzyliśmy też kropkowego ludzika. Dzieci zostały zaproszone i zachęcone do odwiedzania biblioteki w celu zapisania się i wypożyczania książek. Grupa została obdarowana piękną książką oraz zakładkami. Bardzo dziękujemy Pani Kropce za miłe spotkanie.

 

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO „RATATUJ” w Feliksowie

15 września 2021 r., po dość długim czasie, przedszkolaki z Zaborowa miały okazje uczestniczyć w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego ,,Ratatuj”. Po śniadaniu dzieci wyruszyły na wyprawę. Na miejscu przywitał nas gospodarz Pan Jacek, który oprowadził przedszkolaków po gospodarstwie. Odwiedziliśmy pieski, króliki, zbieraliśmy ziemniaki, liczyliśmy ile kolb kukurydzy rośnie w labiryncie. Był czas na swobodną zabawę  na placu zabaw oraz grę  w piłkę. A gdy zgłodnieliśmy, był czas na kiełbaskę i pieczonego ziemniaka. Pogoda dopisywała, specjalnie dla nas świeciło słoneczko, które zachęcało do odpoczynku na świeżym powietrzu w miłej atmosferze i w otoczeniu natury.

 

Dzień radia

Radio towarzyszy słuchaczom od ponad 110 lat. To wciąż jedno z najchętniej wybieranych przez ludzi na całym świecie mediów. Radio To nasz przyjaciel – jest z nami w codziennych zajęciach, przekazuje informacje z kraju i ze świata, poszerza naszą wiedzę poprzez ciekawe słuchowiska. Czym jest? Czy lubimy go słuchać? Co na jego temat sądzą dzieci? Na te i inne pytania miały okazję znaleźć odpowiedź przedszkolaki, podczas spotkania z wyjątkowym gościem, który odwiedził nasze przedszkole dnia 14 lutego, podczas obchodów ,,Dnia Polskiego Radia”. Pan Mariusz Pieśniewski, pracuje w Polskim Radio jako dziennikarz (tata Martynki z gr. VI). Podczas wizyty w sposób ciekawy przedstawił dzieciom swoją pracę, odpowiedział na nurtujące nas pytania. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas a wszystkim dziennikarzom radiowym życzymy siły i energii do dalszej pracy.

 

,,W karnawale same bale”

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 16.02.2022r w Przedszkolu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana… , nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu panią Weronikę. Pani wodzirej zachęcała dzieci  do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Przebierańcy doskonale się bawili  uczestnicząc we wspólnych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

 

Światowy Dzień  Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej  i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. Autyzm dziecięcy jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. W naszym przedszkolu obchody tego dnia rozpoczęły się już 1 kwietnia. Kolorem symbolizującym autyzm jest NIEBIESKI, kolor nadziei. Postaraliśmy się by w tym dniu było nam niebiesko, aby każdy kolejny dzień stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem. W związku z tym tego dnia dzieci, nauczyciele oraz personel placówki ubrali się na niebiesko, aby okazać solidarność z osobami z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Celem akcji było rozpowszechnianie wiedzy oraz budowanie tolerancji wobec osób z autystycznym spektrum zaburzeń.

 

Międzynarodowy Dzień Puzzli

W dniu 28.01.2022 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Puzzli,  znany też jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek lub Dzień Składanki i Łamigłówki. To święto obchodzone od około połowy lat 90-tych. Dokładna geneza Dnia Puzzli nie jest znana, ale święto zostało prawdopodobnie zainicjowane przez amerykańskich producentów wszelkich rodzajów zabaw umysłowych. Dzień Puzzli to dzień wszelkich gier i zabaw takich jak popularne krzyżówki, sudoku, kostka Rubika, klasyczne puzzle jako układanie obrazu, pasjanse, zagadki matematyczne i inne zagadki i zabawy umysłowe. Układanka – puzzle tradycyjne. Wg. różnych źródeł za wynalazcę układanki typu puzzle uważa się Johna Spilsbury, brytyjskiego grawera i kartografa. Opracowane przez niego wczesne układanki, były wytwarzane poprzez montowanie map na arkuszach twardego drewna i cięcie wzdłuż granic państwowych, tworząc układankę przydatną do nauczania geografii. Puzzle są dostępne w różnych rozmiarach i z różną ilością elementów. Dla najmłodszych dzieci składają się z kilku lub kilkunastu elementów, dla dorosłych zwykle zawierają kilkaset czy kilka tysięcy elementów.  Aktywności dzieci skierowane były na rozwiązywanie zagadek, kalamburów, rebusów oraz układanie różnego typu puzzli. Dzieci rozwijały umiejętność logicznego myślenia, współpracy w zespole, skupiania uwagi na rozwiązywanym zadaniu oraz jego dokładnym wykonaniu. Nasze przedszkolaki wykazały się doskonałą spostrzegawczością.

 

Dzień czekolady

Czekolada jest od ponad dwustu lat uwielbiana na całym świecie, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach. Nieważne czy czekolada jest słodka, nadziewana czy gorzka, dostarcza nam dużo żelaza oraz z całą pewnością poprawia nastrój. Czekolada ma swoje święto 12 kwietnia. Z tejże okazji w naszym przedszkolu przeprowadzono czekoladowe warsztaty. Dzieci z chęcią zgłębiły wiedzę na temat czekolady. Dowiedziały się jak powstaje ich ulubiony przysmak a następnie miały okazję do degustacji słodkości i stworzenia czekoladowego jajka.

Ten słodki dzień bardzo przypadł dzieciom do gustu.

 

W tanecznym rytmie

W sobotę 7 maja dzieci z oddziału VI wzięły udział w CROSS Z HISTORIĄ W TLE – wydarzeniu łączącym sport z historią. Bieg i Marsz Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej wrócił po dwóch latach przerwy. Atrakcją tej imprezy był występ przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały taniec do melodii ” Czy to noc, czy to dzień”, taniec z flagą  do utworu „Jestem Polką i Polakiem”,  zaśpiewały ” Pałacyk Michla”  oraz zagrały na instrumentach do muzyki „Marsz Radeckiego”. Tego dnia również dziewczynki z oddziału V miały okazję zaprezentować swoje taneczne umiejętności podczas TANECZNEGO FESTIWALU PRZEDSZKOLAKÓW  Mazovia „Taniec do muzyki klasycznej”. 7 maja dzieci zatańczyły w Domu Kultury w Błoniu, taniec kwiatów do utworu ” Poranek” Edvarda Griega. Po dwóch latach przerwy, dzieci wracają na deski scen.

 

Piknik Rodzinny

Z wielką radością wznowiliśmy Nasze cykliczne wydarzenie po okresie pandemii. Impreza rozpoczęła się od występów dzieci ze wszystkich oddziałów , które  piosenkami pokazały jak bardzo kochają swoich rodziców. Następnie odbył się Rodzinny Mini Playback Show do muzyki filmowej. Na piknik przybyły całe rodziny, na które czekało moc atrakcji min.: kącik plastyczny, strefa sportu, puszczanie baniek mydlanych, malowanie tatuaży. Na pikniku nie zabrakło również dobrego jedzenia: kiełbasek z grilla i warzyw ,pysznych ciast upieczonych przez rodziców oraz innych smakołyków. Uśmiechnięte buzie naszych przedszkolaków oraz rodziców świadczą, że piknik był udany. Dziękujemy Gościom za przybycie, wspólnie spędzone popołudnie, miłe słowa, rozmowy, uśmiech, wspólne ucztowanie i zabawę oraz pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

 

Zakończenie roku

Czerwiec to najweselszy miesiąc roku dla wszystkich dzieci.  Z niecierpliwością czekamy na upragnione wakacje! W naszym przedszkolu uroczyste zakończenie roku  odbyło się w dniach 8, 9 i 10 czerwca. Zakończenie było wyjątkowe. W tych dniach żegnaliśmy  dzieci, które w większości były z nami od samego początku. Był to wyjątkowy dzień dla wszystkich rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim  dla dzieci. To przecież one spędziły tu jedne z najważniejszych chwil swojego życia. W przedszkolu bowiem zasmakowały nie tylko radości spontanicznej zabawy, ale i odkrywały uroki funkcjonowania społecznego , zmagając się z trudami samodzielności, nawiązywania relacji, radzenia sobie z własnymi porażkami. Życzymy wszystkiego dobrego i wielu sukcesów w szkole.

 

Wizyta w szkole

    Dnia 20.06  przedszkolaki z ,, Zeróweczek” udały się z wizytą do szkoły podstawowej. Niektóre dzieci po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły, było to dla nich nie lada przeżycie – duży budynek, dużo dzieci, dzwonek na przerwę. Przedszkolaki zostały miło przyjęte przez uczniów klas III, którzy są absolwentami naszego przedszkola. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda sala lekcyjna, gimnastyczna, świetlica, szatnia, plac zabaw. Wizyta ta miała na celu adaptację i integrację przedszkolaków ze szkołą. Bardzo dziękujemy Pani Bogusi Ciupie i Pani Agnieszce Lasockiej za miłe przyjęcie i niespodzianki . Mamy nadzieję, że to cenne doświadczenie pomoże dzieciom i ułatwi im przekroczenie progu szkoły we wrześniu!

 

Wycieczka do Bałtowa

21 czerwca  przedszkolaki z Zeróweczek wybrały się na  wycieczkę do Bałtowa. Dzieci zwiedziły Sabatówkę, gdzie spotkały  czarownicę Hogatę oraz inne postacie magiczne oraz pokonały tunel odwagi.  Następnie spacerując po   JuraParku przeniosły się do przeszłości, a dokładniej do ery mezozoicznej. To właśnie tutaj mogły podziwiać m.in. diplodoki, triceratopsy czy legendarnego tyranozura. Na terenach Zwierzyńca Bałtowskiego podziwiały żyjące w naturalnym środowisku dzikie zwierzęta, przybyłe z różnych stron świata. Z okien żółtego ,,amerykańskiego schoolbusa’’ widziały m.in. dziki, daniele, wielbłądy lamy oraz strusie. Pod koniec dnia dzieci mogły skorzystać z atrakcji Parku Rozrywki. Dużo radości i adrenaliny dostarczył przedszkolakom Rollercoaster oraz kino 5D. Do domów wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi.