ARTYKUŁY O PRZEDSZKOLU

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

BAL KARNAWAŁOWY – 31 stycznia

Karnawał znany w obecnej formie ma swoje początki we Włoszech  w drugiej połowie X wieku, a pierwszą informację o nim odnajdziemy w dokumencie doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku. To okres  balów, maskarad, pochodów i zabaw. 31 stycznia odbył się w naszym przedszkolu Bal Karnawałowy. Na ten dzień przedszkolaki czekały  od wielu tygodni – jest on bowiem atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki,  motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana,  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Przebierańcy świetnie się bawili  uczestnicząc we wspólnych zabawach , konkurencjach oraz tańcach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem tego wydarzenia. Kolejny bal już za rok.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA – 12 stycznia 

,, Pędzą wnuki ulicami, z ogromnymi laurkami. Te laurki pełne kwiatów, są dla wszystkich babć i dziadków.”

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością . Dlatego dzieci z naszego przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  W dniu 12 stycznia licznie przybyli zaproszeni goście. Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Po występach wszyscy  wzięli udział we wspólnej zabawie tanecznej. Następnie  przeszli do sal, gdzie czekały na naszych wyjątkowych Gości dalsze atrakcje. Wnuki wręczyły przygotowane upominki oraz złożyły  życzenia. Na koniec Babcie i Dziadkowie usiedli do wspólnej uczty, by delektować się przygotowanymi smakołykami. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe  twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

 

WIGILIJNE SPOTKANIA – 12 i 14 grudnia

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych dni w roku. Czas ten poprzedzają liczne przygotowania. Tak też było w naszym przedszkolu. Dzieci poznawały świąteczne tradycje, wykonywały ozdoby oraz uczyły się kolęd. W końcu nadszedł ten szczególny dzień: 12 i 14 grudnia odbyły się w naszym przedszkolu spotkania wigilijne. Jedną z przedszkolnych tradycji są Jasełka, czyli widowisko o narodzeniu Pana Jezusa. Przygotowują je wraz z wychowawczyniami dzieci z Zeróweczek. W tym dniu w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Uroczystości rozpoczęły się świątecznym widowiskiem, pełnym wzruszających momentów, widzowie chętnie dołączali do śpiewanych kolęd i pastorałek. Przepiękna scenografia, stroje aktorów i dekoracja sprawiły, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Pani Dyrektor złożyła świąteczne życzenia a następnie wszyscy udali się do swoich sal , gdzie  dzieci łamały się opłatkiem , składały życzenia, a następnie spożywały przygotowane pyszności. Dziękujemy Gościom za przybycie, aktorom za zaangażowanie, Rodzicom za pomoc w organizacji Wigilii. Wesołych Świąt!

 

DZIEŃ PIŁKI NOŻNEJ – 8 grudnia 

Dnia 8 grudnia obchodziliśmy DZIEŃ PIŁKI NOŻNEJ, z tej okazji dzieci ubrały się w stroje sportowe.   W tym dniu uwaga dzieci skupiła się na zdobywaniu wiedzy z zakresu piłki nożnej. Swoją sprawność fizyczną przedszkolaki rozwijały pod czujnym okiem trenerów Klubu Sportowego Zaborowianka Zaborów, Pana Tomasza Kamińskiego, Macieja Cendrowskiego i Krzysztofa Pierzchały. Dzieci zapoznały się z rolą sędziego i piłkarzy, ich akcesoriami oraz wzięły udział w mini treningu z piłkami. Następnie podzieliły się swoją wiedzą na temat tego sportu. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie.

 

MIKOŁAJKI – 6 grudnia 

6 grudnia , to dzień na który z niecierpliwością czekają nie tylko duże ale i małe dzieci. Dzień św. Mikołaja to okazja do obdarowywania się prezentami i składania życzeń,  traktowany jest jak przedsmak świąt Bożego Narodzenia. Mikołajki to tradycyjna polska nazwa święta, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry.

W naszym przedszkolu ten wyjątkowy dzień uczciliśmy ubierając się w stroje  w barwach mikołajowych. Podczas wspólnej zabawy na sali gimnastycznej królowała czerwień w rożnych odcieniach . Obowiązkowo odwiedził nas Mikołaj. Utrudzony długą podróżą chwilę odpoczął, zapytał, czy dobrze trafił, czy są tu grzeczne dzieci  Następnie odbyła się grupowa sesja zdjęciowa z Mikołajem. Święty obiecał wrócić w Święta Bożego Narodzenia z mnóstwem prezentów.

 

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

Korzystając z pięknej jesiennej aury dzieci z naszego przedszkola wyruszyły zwiedzać bliższą i dalszą okolicę. Każdy z wyjazdów był dostosowany do danej grupy wiekowej.

Pierwszą naszą wycieczką były odwiedziny w gospodarstwie agroturystycznym ,, Ratatuji”. Przedszkolaki ze starszych grup (Średniaki, Zuchy i Zeróweczki) wzięły udział w wykopkach, spacerowały kukurydzianym labiryntem oraz dowiedziały się skąd na naszych stołach wzięły się ziemniaki. Gospodarz pan Jacek oprowadził nas po gospodarstwie, gdzie dzieci mogły obejrzeć urządzenia i przedmioty używane w gospodarstwie domowym w dawnych czasach. Następnie wraz z panią animatorką wzięliśmy udział we wspólnej zabawie. Po wyczerpujących zajęciach posililiśmy się pieczonymi ziemniakami oraz kiełbaską.

W kolejną podróż wyruszyły dzieci z oddziału III (Średniaki) i IV (Starszaki). Była to wycieczka autokarowa do Pałacu w Zaborówku, na zajęcia z historią, muzyką i przyrodą w tle. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska późnoklasycystycznemu  pałacowi, należącemu w przeszłości do rodziny Wodzińskich oraz wziąć udział w zajęciach artystycznych inspirowanych dawnymi czasami. Podczas zabaw plenerowych mogliśmy zajrzeć w odległe zakamarki ogrodu pałacowego.

Na następną październikową wyprawę wybrali się najmłodsi przedstawiciele braci przedszkolnej, dzieci z oddziału I (Maluchy) oraz z II (Zuchy).  Nasi milusińscy odwiedzili salę zabaw ” Happy Park” w Sochaczewie. Przez cały czas trwania wycieczki zewsząd dochodził radosny śmiech dzieci.

W listopadzie przedszkolaki z Zeróweczek  odwiedziły Muzeum w Łowiczu, gdzie mogły przyjrzeć się historii Ziemi Łowickiej oraz kulturze Księżaków. Następnie dzieci wzięły udział w  warsztatach „Wycinanka łowicka”.

Na ostatnią w sezonie jesiennym wycieczkę pojechały dzieci z oddziału III i IV. Przedszkolaki wybrały się z wizytą do Środowiskowego Domu Samopomocy w Łubcu, na warsztaty z osobami niepełnosprawnymi. Po ciepłym przywitaniu  przez podopiecznych i terapeutów, wspólnie zasadziliśmy krzewy ozdobne  i drzewka owocowe. Następnie wszyscy przystąpiliśmy do grzybobrania, zabaw muzycznych oraz wykonania wspólnych prac plastycznych i biesiadowania.

Udział w wycieczkach to świetna okazja do zacieśniania kontaktów rówieśniczych , integracji między grupami oraz zaszczepienia w dzieciach miłości do podróżowania. A jak wiadomo podróże kształcą, więc podróżujmy jak najczęściej.

 

DZIEŃ SENIORA – 16 listopada

16 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Seniora. Organizowanie tego święta w naszej placówce powoli staje się tradycją. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Polsce jest obchodzony co roku 1 października.  Rozróżniamy jeszcze dwa inne dni seniora, jest to Europejski Dzień Seniora, który jest obchodzony 20 października oraz Światowy Dzień Seniora wypadający 14 listopada. Święto to ma na celu między innymi docenianie roli seniorów w społeczeństwie oraz zwiększenie integracji międzypokoleniowej. Seniorzy pełnią ważną rolę w każdej rodzinie, mając za sobą pokaźny bagaż doświadczeń.  Mogą dzielić się swoją wiedzą z młodszymi pokoleniami. Obecnie wielu seniorów bardzo aktywnie spędza wolny czas, uprawia sport, realizuje swoje pasje, należy do Klubu Seniora oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym szczególnym dniu przedszkolaki wraz z kadrą pedagogiczną przygotowały dla naszych wyjątkowych gości krótki występ artystyczny. Dzieci  z oddziału V i IV zaprezentowały występ patriotyczny i kabaretowy ” Wesołe jest życie Seniora”. Kolejnym punktem imprezy było składanie  życzeń, wręczanie upominków, wspólna zabawa oraz poczęstunek.

Życzymy Seniorom w dniu ich święta dużo zdrowia i radości na każdy dzień

 

DLA NIEPODLEGŁEJ – 11 listopada

„W historii Polski tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli, Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił. I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przyszłości, Ten dzień na zawsze dla Polaka pozostał Dniem Niepodległości”.

W tym szczególnym dniu o 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy ,,Mazurka Dąbrowskiego”,  a następnie dzieci z Oddziału V wystąpiły z pięknym programem patriotycznym z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości. Na zaproszenie dyrekcji przedszkola w uroczystościach uczestniczyli  żołnierze z 62 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Borzęcinie. Udział w programie artystycznym o tematyce patriotycznej, to dla najmłodszych doskonała lekcja historii. To również okazja, by uczyć się szacunku dla tradycji i pamiętać o ludziach, którzy walczyli aby nasza Ojczyzna była wolnym i niepodległym Państwem.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA – 26 października

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowe wydarzenie nie tylko w życiu przedszkolaków i ich rodziców. To również ogromne przeżycie dla nauczycieli oraz całego przedszkola. Grono przedszkolaków powiększą  nowi, mali, ale jakże dzielni śmiałkowie. Dnia 26 października  w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka.  Dzieci  zaprezentowały swoje talenty wokalne i taneczne . Po części artystycznej nastąpił akt pasowania  przedszkolaków przez Panią Dyrektor. Ceremonia przebiegła w ciepłej i wzruszającej atmosferze, a nasi milusińscy  otrzymali dyplom i upominek. Na koniec, dla uczczenia tego wyjątkowego dnia,  wszystkie dzieci, wraz z zaproszonymi gośćmi mogli delektować się  pysznym tortem. 

 

SPRZĄTAMY DLA POLSKI – 4 października

W środę, 4 października 2023 r. przedszkolaki przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji #Sprzątamy Dla Polski. Jest to już VI edycja akcji i po raz kolejny wyruszyliśmy, aby zadbać o czystość naszej miejscowości. Inicjatywa #Sprzątamy Dla Polski z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem w całej Polsce. Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach i innych terenach zielonych. Uczestnicy nie tylko jednorazowo sprzątają okoliczne tereny zielone, ale także podnoszą swoją świadomość ekologiczną. To była pouczająca lekcja poszanowania przyrody.

 

DZIEŃ ZIEMNIAKA

Dzień Ziemniaka to już coroczna tradycja w naszym przedszkolu. W tym dniu dzieci ze starszych oddziałów odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne,, Ratatuji”.  Przedszkolaki wzięły udział w wykopkach, spacerowały kukurydzianym labiryntem oraz dowiedziały się skąd na naszych stołach wzięły się ziemniaki. Gospodarz Pan Jacek oprowadził nas po gospodarstwie, gdzie dzieci mogły obejrzeć urządzenia i przedmioty używane w gospodarstwie domowym w dawnych czasach. Następnie wraz z panią animatorką wzięliśmy udział we wspólnej zabawie. Po wyczerpujących zajęciach posililiśmy się pieczonymi ziemniakami oraz kiełbaską. Oddział Maluchów oraz Zuchów spędził ten dzień w ogrodzie przedszkolnym na wesołej zabawie.. Dzieci wzięły udział w konkurencjach sportowych z udziałem bohatera dnia. Na koniec przedszkolaki skosztowały pieczonego ziemniaka.

 

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

22 września, w ramach  projektu ” Umiem współdziałać w zespole” wspólnie powitaliśmy Panią Jesień. Choć w tym dniu za oknem panowała raczej letnia aura, w salach można było zauważyć pierwsze oznaki nowej pory roku. Przedszkolaki wzbogaciły kąciki przyrody o dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce z sadu i warzywa. Każda z  grup otrzymała od Pani Jesieni list, w którym zapowiedziała swoją wizytę  oraz poprosiła o pomoc w uporządkowaniu jesiennych skarbów .  Dzieci z ochotą pospieszyły z pomocą. Szybko uporały się z zadaniem i mogły wyruszyć na spotkanie . W ramach prezentu powitalnego każdy z oddziałów przygotował portret Pani Jesieni.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 

   Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – to święto obchodzone corocznie 20 września, ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 13 września 2013 roku dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej. Ten dzień postanowiliśmy spędzić pod znakiem radosnej zabawy.  Jak co roku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ” Dzień Przedszkolaka, to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką”, wykonując wspólnie wcześniej przygotowany utwór. Następnie dzieci oraz nauczyciele i pozostali pracownicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Konkurencje były zróżnicowane, angażujące wszystkich uczestników wydarzenia. Jedno z zadań polegało na zapięciu koszuli, podczas podrzucania balonu. Kolejną konkurencją był ,, Koci taniec”, nauczyciele wcielili się w koty i za pomocą ruchów mieli zachęcić swoich podopiecznych do zabawy.  Na zakończenie dorośli zostali odznaczeni ,, Orderem Uśmiechu”. Order Uśmiechu – to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość . Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja „Kuriera Polskiego. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci „Jacek i Agatka”, gdzie pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nagrodzić Jacka. Rok 1979 ogłoszony został  przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, a Sekretarz Generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Nasi Nominowani mieli za zadanie zjeść plasterek cytryny z uśmiechem na ustach. Następnie każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu złożył przed dziećmi przysięgę , obiecał „być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić” oraz otrzymał pamiątkową szarfę. W tym dniu każdy przedszkolak otrzymał drobny upominek.    Wszystkim przedszkolakom życzymy samych słonecznych dni, wielu sukcesów i uśmiechu na twarzy.

 

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

DZIEŃ FRANCJI

Bonjour! To po francusku dzień dobry!

19 maja wybraliśmy się w podróż po Francji. Poznaliśmy francuskie zabytki, samochody i upodobania kulinarne. Dowiedzieliśmy się, które miejsca we Francji warto odwiedzić. Każda z grup wykonała szereg aktywności w celu utrwalenia zdobytych informacji. Dzieci  wzięły udział w pokazie mody, przygotowały i upiekły croissanty, posmakowały francuskich serów oraz wykonały prace plastyczne, których motywem przewodnim była Francja.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. Przedszkolaki w tym dniu miały szansę kształtować postawę otwartości na różnice. Najnowszym symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, który podkreśla różnorodność spektrum autyzmu i wskazuje na podejście w nowym ujęciu – neuroróżnorodności.

 

Festiwal ,,MAZOVIA” 

20 maja 2023 r., w sobotę w Centrum Kultury w Błoniu odbył się XV Taneczny Festiwal Przedszkolaków organizowany przez Publiczne Przedszkole nr 5 im. Kubusia Puchatka w Radzikowie, we współpracy z Urzędem Miejskim w Błoniu i Stowarzyszeniem Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia”. Festiwal odbył się pod patronatem Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszki. W festiwalu wzięły udział dzieci z 11 przedszkoli. Mali artyści zatańczyli do muzyki z filmów Disneya, wszystko to odbywało się pod czujnym okiem nauczycieli i instruktorów, którzy przygotowywali dzieci do tego niecodziennego wydarzenia. Nasze przedszkolaki zaprezentowały układ taneczny do utworu z filmu ,, Alladyn”. Wszystkie zespoły stanęły na wysokości zadania. Każde dziecko otrzymało upominek ufundowany przez Burmistrza Błonia oraz medale zakupione przez Stowarzyszenie „Mazovia”.

 

XI Powiatowy Przegląd Teatralny ,,Chodź, opowiem Ci bajeczkę”

Zabawy teatralne odgrywają w rozwoju dzieci bardzo istotną rolę, pomagają w kształtowaniu charakteru i osobowości, wpływają na rozładowywanie nagromadzonych emocji, przyswajanie postaw moralnych, a także ćwiczenie zmysłu obserwacji i kształtowanie zainteresowań.  Współuczestnicząc w spektaklu – zarówno jako widz, tak jak i aktor – dzieci mają okazję do aktywnego badania świata, podejmowania próby jego zrozumienia.

16 maja 2023 r. w naszym przedszkolu odbył się  XI Powiatowy Przegląd Teatralny. W roli prowadzących znakomicie spisały się panie nauczycielki – Aneta Bocheńska oraz Joanna Kłudkiewicz – Bolek. W tegorocznej  edycji  przeglądu wzięły udział  dzieci z  Przedszkola
w Babicach Starych. Przygotowały one wspólnie z nauczycielkami inscenizację do utworu Jana Brzechwy ,,Rzepka”. Nasze przedszkolaki z Oddziału IV zaprezentowały spektakl
,, Calineczka”. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w przedpremierze występu tanecznego dzieci z Zeróweczki , które  zatańczyły do muzyki z filmu ,,Alladyn’’. Układ został zaprezentowany kilka dni później podczas gali tanecznej ,,Mazovia’’.  Jako ostatni wystąpił laureat konkursu recytatorskiego Staś Sawiak.

Nie zabrakło uśmiechów ze strony widowni oraz dobrej zabawy, gdyż mali aktorzy odgrywali swe role z wielkim przejęciem i zaangażowaniem.

Gratulujemy  aktorom wspaniałych występów, nauczycielom trudu i zaangażowania 
w przygotowanie przedstawień, organizatorom stworzenia dzieciom możliwości zaprezentowania swoich  talentów. Patronat nad imprezą pełnili jak zawsze Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Pan Jan Żychliński  oraz Wójt Gminy Leszno Pan Grzegorz Banaszkiewicz, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody, za co bardzo dziękujemy.

Serdecznie zapraszamy na następną edycję  za rok.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nawiązuje do obecności u osób z tą chorobą dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W 2012 roku  patronat objęła Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nadrzędnym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie ,promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym oraz integracja z nimi.   Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Jest to też symbol tolerancji i akceptowania różnorodności. Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa przedszkolaki w tym dniu założyły różnokolorowe skarpety oraz zapoznały się z prezentacją multimedialną, która przybliżyła im ideę tego święta.

 

14 marca obchodziliśmy w przedszkolu DZIEŃ MATEMATYKI.

Międzynarodowy Dzień Matematyki (IDM) to obchody ogólnoświatowe. Każdego roku 14 marca wszystkie kraje są zapraszane do udziału w zajęciach i zabawach matematycznych. To świetna okazją do pobudzania kreatywności i zwrócenia uwagi na powiązania między matematyką a otaczającym nas światem.  Przedszkolaki brały udział w zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych  m. in. doskonaliły orientację przestrzenną, liczyły, rozpoznawały kolory i figury geometryczne, układały ciągi rytmiczne, kodowały. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, daje dużo radości i może być świetną zabawą. Wszystkie oddziały  poradziły sobie wspaniale.

 

DZIEŃ OSZĘDZANIA ENERGII

10 lutego obchodziliśmy w przedszkolu ,,  DZIEŃ OSZCZĘDZANIA ENERII”, w ramach projektu „Z ekologią na Ty”. Podczas zajęć dzieci poszerzyły wiedzę  na temat źródeł energii i możliwości jej wykorzystania oraz sposobu jej oszczędzania. Wykonały również prace plastyczne, których motto brzmiało :

ENERGIĘ OSZCZĘDZAMY – O ŚRODOWISKO I KLIMAT DBAMY!

Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii przypada 15 lutego. Został ustanowiony w 2005 r. a jego celem jest zwrócenie uwagi na problem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Dlaczego warto oszczędzać energię? Przede wszystkim dla dobra środowiska naturalnego. To dobry moment również  na to, aby przyjrzeć się swojemu domowemu gospodarstwu oraz, i wprowadzać w życie proekologiczne nawyki.

 

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów , policjantów, Spider-Mana…  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu panią Weronikę, instruktor zajęć tanecznych, która zachęcała dzieci  do tańca i zabawy przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna oraz różnorodnymi konkurencjami . Przebierańcy świetnie się bawili  uczestnicząc we wspólnych zabawach. Na sali podczas pląsów było kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.  Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 

DZIEŃ NALEŚNIKA – 2 luty

 Jak podaje „Kalendarz Świąt Dziwnych i Nietypowych”, 2 lutego obchodzimy Dzień Naleśnika. Dzień ten jest angielskim odpowiednikiem Tłustego Czwartku. Zwyczaj ten zapoczątkowała pewna dama w hrabstwie Buckinghamshire, która, z obawy przed spóźnieniem się na nabożeństwo, pobiegła do Kościoła z patelnią, na której piekł się naleśnik. Na pamiątkę tego zdarzenia w hrabstwie do dziś odbywają się „wyścigi patelni” na trasie z rynku do kościoła, a uczestniczki muszą podczas biegu podrzucić naleśnika przynajmniej trzy razy (musi się obrócić w powietrzu). Dzień Naleśnika daje nam więc prawo do konsumpcji tych pyszności bez ograniczeń. By uczcić ten nietypowy dzień, w przedszkolu  zorganizowaliśmy zajęcia i zabawy z naleśnikiem w roli głównej. Jedną z nich była  zabawa o charakterze sensorycznym – dzieci  zawijały się wzajemnie w koc tworząc „żywe naleśniki”. Dużo było przy tym śmiechu i radości. Nie mogło zabraknąć także akcentów kulinarnych, dzieci poznały przepis na to danie oraz miały możliwość skomponowania  deseru wg własnego pomysłu. Zdecydowanie najprzyjemniejszym i  najbardziej wyczekiwanym momentem całego dnia była degustacja samodzielnie stworzonego deseru.

 

DZIEŃ  LEGO – 28 stycznia 

28 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień LEGO (International LEGO Day). Święto to powstało na cześć złożenia patentu na klocki LEGO w 1958 roku.  Klocek Lego z 8 wypustkami , trafił pierwszy raz do sprzedaży w Danii w 1949 roku. Opatentowanie go zajęło Godtfredowi Kirkowi Christiansenowi, którego ojciec założył LEGO, aż 9 lat. 28 stycznia 1958 roku, za dwie druga, Duńczyk złożył patent. Od tej pory, mimo iż od tego wydarzenia upłynęło 65 lat, klocki LEGO goszczą w milionach domów, ciesząc zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tym roku to niezwykłe święto odbyło się w naszym przedszkolu 30 stycznia. Dzieci poznały historię twórcy najsławniejszych klocków na świecie oraz dowiedziały się, że nazwa Lego pochodzi od słów LEg GOd”, co oznacza „baw się dobrze”. Przedszkolaki mogły  również zaprojektować własnego ludzika oraz wykazać się wyobraźnią i kreatywnością podczas tworzenia przeróżnych konstrukcji z klocków. Dzięki zabawom z klockami dzieci budowały więź miedzy sobą, dzieląc się i pomagając sobie nawzajem oraz kształtując umiejętność logicznego myślenia.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a – 22 stycznia – Dzień Dziadka, to wyjątkowy czas, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełne radosnych uśmiechów, wzruszeń i łez. W sercu każdego dziecka, dziadkowie zajmują szczególne miejsce, bo kto pocieszy, najczulej przytuli, znajdzie radę na każde zmartwienie, jak nie oni. W dniu 19 stycznia nasze przedszkolaki świętowały Dzień Babci i Dziadka, zapraszając swoich najbliższych do przedszkola. Dzieci zaprezentowały część artystyczną; śpiewając piosenki, tańcząc i inscenizując wiersze. Po występach wszyscy zaproszeni goście wzięli udział we wspólnej zabawie tanecznej i poczęstunku. Wnuki wręczyły przygotowane prezenty, składając życzenia ukochanym Babciom i Dziadkom. To był dzień pełen wzruszeń i miłej atmosfery. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. Serdeczne podziękowania dla Rodziców za przygotowanie poczęstunku dla naszych miłych gości.

 

DZIEŃ POPCORNU – 19 stycznia 2023 r.

Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych światowy dzień popcornu przypada 19 stycznia każdego roku kalendarzowego. W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy 18 stycznia. Od lat popcorn jest ulubioną przekąską podczas oglądania filmów zarówno w domu, jak i w kinie. Ponadto jest nieodzowną zakąską na niezobowiązujących przyjęciach.
W trakcie zajęć dzieci odkryły, jak z małego ziarenka powstaje tak znana i populara przekąska. Dowiedziały się również, że popcorn znany był już wiele lat temu przez Azteków którzy uprawiali kukurydzę. Aztekowie traktowali go jako przysmak ale również jako biżuterię. Do sprzedaży trafił natomiast pod koniec XIX wieku, bo wtedy też wynaleziono maszynę do popcornu. Przedszkolaki w tym dniu miały również okazję spróbować popcornu. Jak się okazało, można go używać nie tylko do jedzenia, ale też do zabawy i wykonania prac plastycznych.

 

 

Wigilia i Jasełka w przedszkolu – 15  i 16 GRUDNIA 

W pięknym przezywaniu świąt  Bożego Narodzenia bardzo ważne jest   pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli spektakl opowiadający historię narodzenia Jezusa W dniu 15 i 16 grudnia odbyło się takie widowisko w wykonaniu przedszkolaków z oddziału V i VI, oraz rodziców z oddziału V. Dzieci po raz pierwszy wcieliły się w postaci związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz królowie. Nie zabrakło również wielu kolęd, w śpiew których zaangażowali się wszyscy widzowie.  Przepiękna scenografia, stroje aktorów i dekoracja sprawiły, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Było magicznie, wzruszająco i  pięknie. Po złożeniu świątecznych życzeń przez Panią Dyrektor wszyscy udali się do swoich pięknie ustrojonych sal w celu dalszego świętowania.  W każdej z grup dzieci łamały się i opłatkiem, składały życzenia, a następnie częstowały się przygotowanymi pysznościami. Dziękujemy Gościom za przybycie, aktorom małym i dużym za zaangażowanie, Rodzicom za pomoc w organizacji Wigilii.

 

MIKOŁAJKI – 6 GRUDNIA 

6 grudnia to dzień bardzo wyjątkowy – najpierw dzieci dostają prezenty od św. Mikołaja w domu, a później raźno biegną do przedszkola, bo wyjątkowy gość co roku odwiedza nasze przedszkolaki. W tym dniu, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na poszukiwanie św. Mikołaja, który zgubił się w pobliskim lesie. Kiedy udało się go znaleźć, radości i uciesze nie było końca. Dzieci rozmawiały ze św. Mikołajem , śpiewały dla niego piosenki i same obdarowały go prezentami – bo dziś właśnie ma urodziny. Pani Dyrektor wsiadła do mikołajowych sań i pojechała razem ze św. Mikołajem do przedszkola, żeby mógł zostawić prezenty dla grzecznych dzieci. Po powrocie z lasu  chwilkę odpoczęliśmy, a później świętowaliśmy biorąc udział w mikołajkowym balu. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i cieszyliśmy się bardzo z tego miłego dnia. Dziękujemy kochany św. Mikołaju, że nie zapomniałeś o nas!

 

Andrzejki – 30 LISTOPADA

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i wróżby andrzejkowe. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów”, ,,lania wosku”  i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. To był czarodziejski czas pełen magii, wróżb i zabaw.  Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszych ludowych tradycji.

 

Dzień Misia – 25 LISTOPADA

Od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie. Dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. Pluszowe misie, choć wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez kolejne lata. Wielu dorosłych przedstawiło je nawet swoim dzieciom, aby nadal towarzyszyły, wysłuchiwały dziecięcych sekretów i pomagały w spokojnym śnie. 25 listopada świętowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Każde dziecko tego dnia przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym milusim, puchatym przyjacielem – misiem. Dzień rozpoczął się od przedstawienia  przyniesionych pluszaków. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wykonały misiową pracę plastyczną, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach oraz brały udział w zabawach ruchowych.

 

Dzień Praw Dziecka – 20 LISTOPADA

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Każdy oddział uczestniczył w zajęciach przygotowanych przez swoje Nauczycielki. Dzieci dowiedziały się co to są prawa, dlaczego tak ważne jest ich przestrzeganie, a przede wszystkim jakie prawa są zawarte w Konwencji Praw Dziecka. Jeszcze nie tak dawno dzieci miały niewiele własnych praw. Sytuację tę zmieniła Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona przez Organizację Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Jest to najważniejszy dokument chroniący prawa dziecka. Dzięki Konwencji, dzieci na całym świecie zaczęto traktować je jako osoby, które mają prawa takie jak dorośli. Bardzo ważne jest, by każde dziecko znało i wiedziało, jak z nich korzystać.  Należy jednak pamiętać, aby korzystając z praw nikogo nie obrażać ani nie krzywdzić. Wszystkie dzieci mają takie same prawa – nie ma gorszych ani lepszych dzieci!

 

,,Łączymy pokolenia” – 15 LISTOPADA 

15 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Seniora. Pierwsze obchody tego święta miały miejsce na początku XXI wieku. Celem tego święta jest zwiększenie integracji międzypokoleniowej, docenienie roli seniorów w społeczeństwie oraz popularyzacja ich udziału w życiu ekonomicznym i kulturalnym. Seniorzy to skarbnica wiedzy, mają bardzo bogaty bagaż wspomnień, doświadczeń życiowych oraz zawodowych. Chętnie dzielą się nimi z młodszym pokoleniem, dając wskazówki na przyszłość. Uroczystości towarzyszyły m.in. występy artystyczne dzieci  z Zeróweczek, życzenia, wręczanie upominków, wspólna zabawa taneczna oraz poczęstunek. Przedszkolaki przygotowały inscenizację wiersza ,,Dziadek, stołek i rosołek” D. Gellner i „Rzepka” J.Tuwima. W spotkaniu uczestniczyli szanowni Seniorzy oraz współorganizatorzy uroczystości: Świetlice Gminy Leszno i Wyględne Dziewczyny. Życzymy Seniorom w dniu ich święta,  dużo zdrowia i radości na każdy dzień.

 

„NIEPODLEGŁA DO HYMNU’’ – 10 LISTOPADA

 Nasze przedszkole kolejny raz wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Niepodległa  do hymnu”. 11 listopada świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie słowa hymnu.  10 listopada tuż przed godziną 11:00 dzieci spotkały się na sali widowiskowej – ubrane w barwy narodowe. W tym dniu odwiedzili nas wyjątkowi goście, żołnierze z  Borzęcina. Wspólnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy ,,Mazurka Dąbrowskiego”, biorąc jednocześnie udział w Ogólnopolskiej akcji z ramienia MEiN „Szkoła do hymnu”. Była to bardzo wzniosła i wzruszająca chwila. Przedszkolaki z pełną powagą i zaangażowaniem włączyły się w to wydarzenie. Po części oficjalnej dzieci z oddziału VI zaprezentowały  program artystyczny o tematyce patriotycznej. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

 

DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA  – 8 LISTOPADA

     ,, Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo! Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!” W całej Europie w dniu 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W ramach projektu ” Z ekologią na ty”, został zorganizowany w przedszkolu Dzień Zdrowego Jedzenia. Na zajęcia została zaproszona Pani Intendentka. Opowiedziała dzieciom o prawidłowych nawykach prozdrowotnych. Szczególną uwagę zwróciła na regularne spożywanie zbilansowanych posiłków oraz na konsekwencje złej diety. Przedszkolaki zapoznały się również z piramidą żywienia. Od dziś  wiemy już, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać, uprawiać gimnastykę, zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu, a także ubierać się stosownie do pogody. Wszystkim życzymy dużo zdrówka.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA – 27 PAŹDZIERNIKA

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowe wydarzenie nie tylko w życiu przedszkolaków i ich rodziców. To również ogromne przeżycie dla nauczycieli oraz całego przedszkola. Grono przedszkolaków zasilą nowi. mali, ale jakże dzielni i odważni śmiałkowie. Dnia 27 października  w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka.  Dzieci  zaprezentowały swoje talenty wokalne i taneczne . Po części artystycznej nastąpił akt pasowania  przedszkolaków przez Panią Dyrektor. Ceremonia przebiegła w ciepłej i wzruszającej atmosferze, a nasi milusińscy  otrzymali dyplom i upominek. Na koniec, dla uczczenia tego wyjątkowego dnia,  wszystkie dzieci, wraz z zaproszonymi gośćmi mogły delektować się  pysznym tortem. 

 

DZIEŃ DYNI – 18 PAŹDZIERNIKA

    Dzień dyni, to wyjątkowo smaczne święto. Jest to jedno z najzdrowszych jesiennych świąt obchodzonych w przedszkolu. To doskonały moment, aby zapoznać dzieci z tym, że dynia jest  wartościowym warzywem. 18 października  Dzieci z Zeróweczek  pojechały na wycieczkę do szkółki roślin w Lesznie, świętować Dzień Dyni. Wszyscy wspólnie uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych prowadzonych przez Panią  Anię Otrębę, mamę jednego z naszych przedszkolaków. Dzieci wzięły udział w zabawach plastycznych i sportowych z udziałem dyni w roli głównej, miały również okazję posmakować ciasta oraz makaronu dyniowego. Młodsze przedszkolaki spędziły ten dzień w przedszkolu, zdobywając informacje na temat tego warzywa. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo smaczna i zdrowa, bogata w witaminy A, B1, B12 i C, a jej pomarańczowy kolor wprawia w dobry nastrój. Dzieci usłyszały też, że dynia pochodzi z Ameryki Południowej i znano ją już 8 tysięcy lat temu. Do Europy trafiła po odkryciu Ameryki wraz ze statkami Krzysztofa Kolumba, a badacze uważają, że jest najstarszą rośliną uprawianą przez człowieka. Przedszkolaki mogły obejrzeć różne gatunki dyni i zapoznać się z jej wyglądem oraz spróbować jak smakuje po upieczeniu. Każda z grup wykonała również prace plastyczne, których gwiazdą została dynia. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.

 

SPOTKANIE Z BORSUKIEM – 12 PAŹDZIERNIKA

W dniu 12 października dzieci z naszego przedszkola razem z policjantką Komendy Rejonowej Policji  oraz Borsukiem – maskotką Komendy Stołecznej Policji uczyły się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas spotkania prowadzący przypomnieli przedszkolakom, jak należy zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, jak postępować, gdy zaczepi ich nieznajomy oraz jak ważna jest znajomość numeru alarmowego.  Omówili także zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania z przejść dla pieszych, konieczność zapinania pasów w samochodzie i inne zagadnienia związane z bezpieczeństwem najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dzieci były zachwycone wizytą policyjnej maskotki.

 

,,Sprzątamy Dla Polski” – 4 PAŹDZIERNIKA

Mimo jesiennej pogody, 4 października wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w akcji ,,Sprzątamy Dla Polski”  pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów. Celem naszej akcji było posprzątanie pobliskiego lasu. Dzieci zaopatrzone w worki i rękawiczki ochronne sprzątały to co w tych miejscach nigdy nie powinno się znaleźć – czyli śmieci. To była pouczająca lekcja poszanowania przyrody. Mamy nadzieję, że zdobyte w ten sposób doświadczenie zaowocuje w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA – 29 WRZEŚNIA 

Jesień, to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. W naszym przedszkolu postanowiliśmy uczcić ten dzień 29 września.

Po śniadaniu przedszkolaki z oddziałów III, IV, V i VI wyruszyły na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego ,, Ratatuj”, na miejscu przywitał nas gospodarz Pan Jacek, który oprowadził dzieci po gospodarstwie. Zbieraliśmy ziemniaki, liczyliśmy ile kolb kukurydzy rośnie w labiryncie. Niemałą atrakcją była przejażdżka bonanzą po polu. Następnie był czas na swobodne zabawy na placu zabaw. A gdy zgłodnieliśmy, zostaliśmy poczęstowani pyszną, pieczoną  kiełbaską i pieczonymi ziemniaczkami.

Dzieci z dwóch młodszych grup, Maluchy i Zuchy, wyruszyły na wyprawę na pobliska łąkę by uczcić ten dzień pieczonym ziemniakiem. Gdy kartofelki piekły się w ognisku, dzieci brały udział w konkurencjach sportowych z udziałem warzywa dnia, m.in. celowanie ziemniakami do koszyka oraz konkurs kto zbierze najwięcej ziemniaków. Po ogromnej dawce pozytywnych emocji wszyscy delektowali się pieczoną kiełbaską oraz ziemniakami prosto z ogniska.

Pogoda dopisywała, specjalnie dla nas wiatr rozgonił deszczowe chmury, dzięki czemu mogliśmy miło spędzić czas na świeżym powietrzu.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA – 28 WRZEŚNIA

Obchody Dnia Jabłka w przedszkolu rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce?  Przedszkolaki dowiedziały się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką, gdyż tam znajduje się najwięcej witamin A i K. Należy tylko pamiętać aby przed spożyciem dokładnie je umyć. Skąd się biorą jabłka dzieci dowiedziały się zapoznając się z cyklem życia jabłoni. Wszystkie kolejne zabawy podczas  pobytu dzieci w tym dniu w przedszkolu dotyczyły oczywiście  jabłek. Były to zabawy ruchowe, dydaktyczne oraz naśladowcze. Na podwieczorek dzieci dostały pyszną szarlotkę. Mamy nadzieję, że  taki „tematyczny dzień” w przedszkolu: zabawy, zajęcia, pogadanki zachęcą dzieci do sięgania po owoce i posłużą promocji zdrowego stylu życia.

 

IDZIE JESIEŃ …. 23 WRZEŚNIA

W dniu 23 września wszystkie dzieci w naszym przedszkolu uroczyście powitały nową porę roku – Jesień, która będzie z nami przez najbliższe miesiące. W związku z tym w Kącikach Przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce z sadu i warzywa.

W tym dniu dzieci wykazywały się wiedzą na temat nowej poru roku i jej oznak (np. zmiana pogody, kolorowe liście i ich opadanie, zbiór warzyw i owoców, pojawianie się grzybów w lesie itp.) poprzez: nazywanie jesiennych darów zgromadzonych w kącikach, nazywanie kolorów jesieni podczas spacerów, rozwiązywanie zagadek. W tym dniu  odbyło się także spotkanie z Panią Jesienią, która zawitała do ogrodu przedszkolnego z koszem pełnym podarunków. Mogliśmy posmakować owoców z sadu min.: gruszek, jabłek i winogron. Z wielkim zaangażowaniem dzieci tworzyły kolorowe jesienne prace plastyczne. Przedszkolaki będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas kolejnych spacerów i wycieczek.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA – 20 WRZEŚNIA

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola.

    W tym dniu wszystkie grupy spotkały się na sali widowiskowej by wspólnie odśpiewać piosenkę ,, Dziecięce marzenia”, następnie dzieci zostały zaproszone przez lwa i tygryska do wspólnej zabawy, udziału w konkursach oraz tańców przy ulubionych utworach muzycznych. Cała sala rozbrzmiewała gromkim śmiechem, co świadczyło o doskonałej zabawie. Każdy dzielny przedszkolak otrzymał drobny upominek.  Wszystkim przedszkolakom życzymy samych słonecznych dni, wielu sukcesów i uśmiechu na twarzy. Niech Wasze marzenia się spełniają.

 

DZIEŃ KROPKI – 15 WRZEŚNIA

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii.    

Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.

Każdy dobry pedagog ma swoje sprawdzone sposoby na to, by rozwijać dziecięce pasje i talenty. Niewątpliwie pomocne w rozwijaniu kreatywności u najmłodszych jest dobre rozpoznanie, odpowiednio zaaranżowana przestrzeń edukacyjna, twórcze planowanie, pochylanie się nad tym, co inne, nieszablonowe, wychodzące poza schematy.

Dnia 15 września 2022 r. wszystkie grupy przedszkolne obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci poznały historię Vasti, wykonały szereg czynności pozwalających odkryć swój talent, budować poczucie własnej wartości i przynależności do grupy  oraz wykonały prace plastyczne inspirowane tym kształtem. Wystawę tych nietuzinkowych arcydzieł można było podziwiać  na tablicach grupowych. Przedszkolaki uczestniczyły również w zabawach ruchowych  z wykorzystaniem kółek i kropek. Było kolorowo, kropkowo i radośnie.

 

Powiązane zdjęcia: