ARTYKUŁY O PRZEDSZKOLU

Rok szkolny 2019/2020

Tydzień bez zabawek w Publicznym Przedszkolu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej 
w Zaborowie

 W  Publicznym Przedszkolu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej  w Zaborowie jak zwykle wiele się dzieje. Nie zdziwił więc, nikogo fakt, iż tydzień przed feriami zniknęły z sal dydaktycznych wszystkie zabawki, a ich miejsce zajęły różnorodne materiały plastyczne  i konstrukcyjne sumiennie przynoszone do przedszkola przez Rodziców i dzieci. W poniedziałek 03 lutego rozpoczęła się innowacja pedagogiczna pt.: „Tydzień bez zabawek – twórczy przedszkolak”. Jej priorytetowym celem było kształtowanie u dzieci umiejętności kreatywnej zabawy z użyciem powszechnie dostępnych materiałów i środków znajdujących się wokół nich, a także zachęcanie dzieci do własnoręcznego tworzenia zabawek i wymyślania zabaw. Każdego dnia realizowany był inny blok tematyczny:

– nasze przedszkolaki pomagały ptakom przetrwać zimę- budowały dla nich karmniki i robiły     specjalną karmę;

– tworzyły własnoręcznie pacynki i robiły przedstawienie;

– grały w gry, które same wymyślały;

– stworzyły orkiestrę, grającą na instrumentach wykonanych przez siebie;

– rysowały, malowały same, tworząc nowe kolory;

– robiły również własnoręcznie niespodzianki dla swoich przyjaciół

Działań konstrukcyjnych i plastycznych było co niemiara, jak również twórczego bałaganu, radości i satysfakcji z własnej pracy. W niektórych oddziałach odbyły się także warsztaty z udziałem Rodziców, aby pokazać im jak miło i kreatywnie mogą spędzić czas ze swymi pociechami.

 

 

 

Był raz bal, zaborowski bal…

4 lutego 2020 r. w naszym przedszkolu to dzień, w którym odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. Od samego rana próg przedszkola przekraczały różne bajkowe postaci. Piękne księżniczki, krasnale, smoki, czarownice. Porządku zaś pilnowali policjanci z szeryfami. Cyganka wróżyła wszystkim tym, którzy ciekawi są swej przyszłości. Były tańce i konkursy. Po tanecznych szaleństwach wszyscy udali się na uroczy wystawny obiad. Wspólna zabawa przyniosła przedszkolakom wiele radości i uśmiechu. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tak oryginalnych strojów. Już dziś zapraszamy na kolejny bal karnawałowy, który odbędzie się za rok.

 

Dzień Babci i Dziadka

Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas. Pocieszają w chwilach zwątpienia. Znajdują lekarstwo na każde zmartwienie, kochają nas bezgranicznie. To nasze kochane Babcie i Dziadkowie. 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za okazywaną troskę i poświęcenie, to dzień Babci i Dziadka.

Z tej okazji w naszym przedszkolu, 28 i 29 stycznia została zorganizowana uroczystość, na którą przybyli Babcie i Dziadkowie. Dzieci przygotowały dla nich, pod okiem nauczycielek, występy artystyczne. Śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wiersze. Dziadkowie przypatrywali się swoim ukochanym wnuczętom, nagradzając ich gromkimi brawami. Nie kryli wzruszenia i dumy podziwiając swoje ,,skarby”. Po części artystycznej nastąpiły wspólne tańce i zabawy. Nasi wyjątkowi goście zostali później zaproszeni do sal na słodki poczęstunek. Tam wnuczęta wręczyły im przygotowane własnoręcznie upominki.

To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości, dumy i łez wzruszenia. Szczęśliwe twarze Babć i Dziadków ukazały, jak ważne są takie spotkania i wspólne chwile spędzane z wnukami.

 

        …Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem, bo zgubił saneczki w tę mroźną pogodę…

6 grudnia ….. każdy z nas oczekuje tego dnia, gdyż to pierwsze spotkanie z ukochanym Mikołajem. W dniu swoich imienin Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Nasze Zaborowskie Przedszkolaki musiały być również grzeczne, ponieważ tego dnia Mikołaj nie zapomniał o nas i odwiedził nasze przedszkole.  Po śniadaniu Dzieci wraz z Paniami wyruszyły na jego poszukiwanie. Mikołaja  udało  się odnaleźć na parkingu przedszkola. Zajechał tam reniferowym autem. Mówił że to z powodu braku śniegu musiał zamienić sanie na równie wygodny i dostojny reniferowy samochód.  Porozmawiał z naszymi dziećmi, poprosił o piosenkę i otworzył bagażnik, w którym zamiast prezentów znajdowały się listy z zadaniami dla dzieci. Obiecał, że każdy dostanie prezent,  jeśli wykona Mikołajowe zadania. Były więc zagadki, gimnastyka, szalone tańce i poszukiwania prezentów. Na buziach dzieci cały dzień malował się uśmiech. Bardzo dziękujemy naszemu Mikołajowi , że kolejny raz nie zapomniał o Zaborowskich Przedszkolakach.

 

,,Magiczne Andrzejki w przedszkolu”

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, gdzie wróżby andrzejkowe miały dać odpowiedź na pytanie co nas czeka w przyszłości. Dzień 29 listopada w Zaborowskim Przedszkolu był dniem pełnym wrażeń. Rano dzieci obejrzały spektakl teatralny pt. ,,Koziołek Matołek” po którym przedszkolaki wybrały się na magiczny bal. W blasku świec przenieśliśmy się w magiczny świat wróżb. Laliśmy wosk, sprawdzaliśmy kim zostaniemy w dorosłym życiu. Do przedszkola przybyła tez cyganka , która zdradzała co nas czeka w niedalekiej przyszłości. Czy wróżby się spełnią?  Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

 

DZIEŃ KREDKI

,,Kolorowe kredki, w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie, kolorowe kredki kiedy je poproszę, namalują wszystko to co chcę”

22 listopada to ,,Dzień Kredki”. Święto to w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Od najmłodszych lat kredka towarzyszy dzieciom przez długi czas, wprowadzając dzieci w świat kolorów. To ona pomaga rozwijać wyobraźnię i fantazję, pomaga wyrazić swoje myśli i uczucia. Tego dnia przedszkolaki śpiewały oraz tańczyły przy piosence ,,kolorowe kredki”. Poznały różne rodzaje kredek, które znajdują się w naszym przedszkolu: drewniane, świecowe, pastele suche i mokre. Wspólnie poznaliśmy bohaterów bajki ,, Zaczarowany ołówek”, oraz wykonaliśmy piękne kolorowe prace plastyczne.

 

 

101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

,,Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem. Kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również kochał ją i Ty”

8 listopada 2019 r. Pani Dyrektor, nauczyciele, pracownicy przedszkola oraz wszystkie dzieci zaborowskiego przedszkola zebrały się w sali widowiskowej w celu  świętowania 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wszyscy w barwach biało-czerwonych wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

 

20 LISTOPADA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

,,Młody człowieku! To nie zabawa – masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym wstępie uwierz z ochotą że jesteś młodą ludzką istotą. Mama i tata w każdej potrzebie, oboje muszą wciąż dbać o ciebie. Nikt nie ma prawa bić cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub ci ubliżać. Możesz się uczyć i bez wątpienia rozwijać talent i uzdolnienia.”

Polska Jako członek Światowej Organizacji narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przedszkole w Zaborowie także obchodził to święto, chcąc uświadomić i wychować swoich przedszkolaków w poczuciu, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI

W dniu 15 listopada 2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć żołnierzy z zaprzyjaźnionego 32 Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Dzieci z oddziału V przygotowały program o tematyce patriotycznej, zaśpiewały piosenki takie jak ,,Szara Piechota”, ,,Przybyli Ułani pod okienko” oraz zatańczyły ,,Krakowiaka”. Maja Florczyńska solo wykonała utwór ,,Polskie kwiaty”. Żołnierze w prezentacji multimedialnej pokazali życie poligonowe, manewry wojskowe, pokazy rakietowe. Uwieńczeniem spotkania była możliwość obejrzenia i przymierzenia wojskowego ekwipunku. Dzieci w dowód wdzięczności obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi pracami plastycznymi. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i czekamy z niecierpliwością na kolejne.

 

,,BO NAJPIĘKNIEJSZE SĄ POLSKIE KWIATY”

Dzieci z naszego zaborowskiego przedszkola wzięły udział w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym ,,Bo najpiękniejsze są Polskie Kwiaty”. Konkurs skierowany był do placówek oświatowych z terenu powiatu Warszawskiego Zachodniego, a organizatorem było Przedszkole w Bliznem Jasińskiego. Powołane jury oceniło i wyłoniło wśród 34 pięknych kwiatowych obrazów zwycięzców w tym naszych przedszkolaków:

I miejsce Kamila Regulska z oddziału VI, Aleksander Stanuch z oddziału VI zajął III miejsce, a wyróżnienie otrzymała Gabrysia Bartosik z oddziału V.  Gratulujemy

 

WIZYTA PANI ,,ZDRÓWKO”

 W ramach projektu ,,Moje zdrowie – moja siła, wielka moc” w dniu 8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Hasło przewodnie tego dnia ,,Jestem tym co jem i piję”. Gościem honorowym była Pani ,,Zdrówko”, która przybyła do dzieci z dalekiego kraju, aby opowiedzieć o zdrowym żywieniu. Dowiedzieliśmy się czym jest piramida żywienia, wspólnie ją stworzyliśmy. Dowiedzieliśmy się ile cukru jest w ulubionych napojach dzieci, a na koniec wspólnego spotkania razem się gimnastykowaliśmy. W salach  przedszkolaki ze swoimi paniami robiły pyszne i zdrowe owocowe szaszłyki. Bardzo dziękujemy przyjacielowi naszego przedszkola Panu Jackowi Baranowskiemu za wykonanie piramidy.

ZACZAROWANA DYNIA – KAROCA DLA KOPCIUSZKA

W ramach realizowania Międzynarodowego Projektu Czytelniczego w oddziale III ,,Magiczna Moc Bajek” w przedszkolu został ogłoszony konkurs na ,,Zaczarowaną Dynie – Karocę dla Kopciuszka”. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami mieli za zadanie wykonać dyniowe pojazdy dla Kopciuszka. Od samego poniedziałkowego ranka w przedszkolnym korytarzu zaparkowały prześliczne dyniowe karoce. Wszystkie prace zadziwiały swoją pomysłowością i oryginalnością. W oddziale III gościliśmy starszą koleżankę absolwentkę naszego przedszkola Kasię Przybylińską, która wraz ze swoim bratem Piotrusiem czytała przedszkolakom bajkę ,,Kopciuszek”. Dodatkowo odbył się wielki bal oraz poszukiwanie zgubionego pantofelka. Wszystkim dzieciom oraz rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i tak liczne przystąpienie do konkursu. Zapraszamy do oglądania prac w przedszkolu oraz galerii internetowej przedszkola.

 

WYCIECZKA DO TEATRU

25 października 2019 r. chwilkę po śniadaniu dzieci z oddziałów IV, V i VI wraz ze swymi Paniami wybrały się na wycieczkę do pobliskiego Centrum Kultury Sceny Ołtarzew na spektakl pt.: ,,Wilk i Zając”. Po spektaklu dzieci w asyście pięknego ciepłego słoneczka bawiły się na pobliskim placu zabaw. To był miło spędzony czas.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI

24 października 2019 r. obchodzimy Światowy Dzień Origami. Jest to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii. Przedszkole w Zaborowie przyłączyło się do obchodów tego dnia w ramach realizacji matematycznego programu ,,Matematyka dla Smyka”. Tego dnia zapoznaliśmy się z tą sztuką, oglądaliśmy edukacyjne filmy, wspólnie próbując stworzyć różności z kolorowego papieru. W przedszkolnej szatni na tablicach pojawiły się wyjątkowe prace przedszkolnych artystów.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W Publicznym Przedszkolu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie w dniu 24 października 2019 r. odbyło się wielkie święto wszystkich nowoprzyjętych przedszkolaków. W obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, pracowników przedszkola, oraz najukochańszych rodziców, dzieci po krótkim występie artystycznym ślubowały być uśmiechniętymi przedszkolakami. Każde dziecko na pamiątkę tego wydarzenia dostało pamiątkowy dyplom, oraz pluszowego misia. Po uroczystości wszystkie dzieci oraz zaproszeni goście poczęstowali się pysznym tortem. Życzymy naszym nowym przedszkolakom wielu sukcesów i samych pogodnych dni.

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

25 września 2019 r., gdy pięknie świeciło jesienne słoneczko, przedszkolaki z Zaborowa świętowały ,,Dzień Pieczonego Ziemniaka”. Młodsze grupy bawiły się na pobliskiej polance.  Były różne konkurencje, w których honorowe miejsce zajmował oczywiście ,,Pan Ziemniak”. Było ognisko, pieczone kiełbaski i pieczony ,,Pan Ziemniak”.

Starsze grupy wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego RATATUJ w Feliksowie. Pod okiem samych gospodarzy brali udział w różnych ciekawych zajęciach takich jak, zbieranie ziemniaków i ich  ważenie, oglądanie różnych zwierzątek, spacer w labiryncie rzepaku, swobodne zabawy oraz ognisko.

 

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

23 września 2019 r. przedszkolaki z Zaborowskiego Przedszkola, wraz ze swoimi nauczycielkami wyruszyły w podróż w celu poszukiwania Pani Jesieni.  Wszystkie grupy podczas tych poszukiwań co chwile napotykały na ślady że właśnie tędy musiała przechodzić Pani Jasień. Kolorowe liście, kasztany, żołędzie, grzyby …nie było wątpliwości. Byliśmy na dobrej drodze. Pani Jesień powolnym, dostojnym krokiem spacerowała z jesiennym koszem po Zaborowskim lesie. Obiecała nam że tegoroczna jesień upłynie nam w pięknej, słonecznej pogodzie.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

,,Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka” 

Każdego roku 20 września jest bardzo szczególnym dniem w przedszkolach. Obchodzimy tego dnia ,,Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Tego dnia  dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Tańczyliśmy, bawiliśmy się w dobrze znane przedszkolne zabawy. Były też trudne konkurencje dla Pań. Radość oraz uśmiech gościł tego dnia na twarzach wszystkich przedszkolaków i tych małych i tych dużych.