ARTYKUŁY O PRZEDSZKOLU

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W  dniu 21, 23 oraz 24 czerwca  w naszym przedszkolu odbyły się zakończenia roku szkolnego. Wszystkie dzieci przygotowały programy artystyczne. Były to pierwsze uroczystości od dłuższego czasu, na które zostali zaproszeni rodzice. Były występy, piosenki, wiersze i tańce. Dzieci z najstarszych oddziałów, które odchodzą do pierwszej klasy, wspólnie z Panią Dyrektor sadziły pamiątkowe drzewa w ogrodzie przedszkolnym. Na wszystkich twarzach gościło wzruszenie.

 

Wycieczka do RODZINNEGO PARKU ROZRYWKI  ,,FRAJDALANDIA”

W  dniu 15, 14 i  17 czerwca wszystkie nasze przedszkolaki miały okazję pojechać na długo wyczekiwaną wycieczkę do Rodzinnego Parku Rozrywki  Frajdalandii w Budach Iłowskich. Tam w towarzystwie właściciela poznawaliśmy mieszkańców parku t.j.  kucyka Kubę, strusie afrykańskie, alpaki, kangury, mikro świnki, owieczki oraz króliki. A Pan sokolnik pokazał nam ciekawe, ekscytujące życie sokołów, orłów oraz sów. Po smacznym obiedzie był też czas na zabawę w parku linowym oraz na placu zabaw. Kurtyny wodne i pyszne lody chłodziły nas w ten upalny dzień. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i z ogromną tęsknotą czekamy na następne wycieczki w nowym roku szkolnym.

 

28 maja 2021 r. – WYCIECZKA NA NOWY POSTERUNEK POLICJI W LESZNIE

,,Ze swej odwagi są znani, zawsze można liczyć na nich …”                                          

Po bardzo długim czasie, bardzo podekscytowani, wyruszyliśmy na pierwszą w tym roku wycieczkę. Zaproszeni przez lesznowską Policję, przedszkolaki miały okazję zwiedzić nowy Posterunek Policji w naszej gminie.  Obejrzały pomieszczenia oraz sprzęt potrzebny do pracy policjanta. Spotkały się również z Borsukiem, z którym przypomniały sobie ogólne zasady bezpieczeństwa. Na parkingu na przedszkolaki czekał specjalnie wyszkolony policyjny pies oraz policyjne radiowozy i motocykle. Z okazji Dnia Dziecka dzieci dostały od funkcjonariuszy upominki. Bardzo dziękujemy za to pouczające spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

 

26 maja 2021 r. DZIEŃ MATKI

 ,,A ja wolę swoją mamę, co ma włos jak atrament, złote oczy jak mój miś …”

26 maja był wyjątkowym dniem w naszym zaborowskim przedszkolu. Od samego rana dzieci przygotowywały się do udziału w  przeglądzie wokalnym ,,Piosenka jest dobra na wszystko’’. Przegląd odbył się w przedszkolnym ogrodzie, gdzie uczestnicy prezentowali przygotowane utwory przed publicznością, nagradzani głośnymi brawami i prezentami  za udział.

 W tym dniu dzieci też przygotowywały prezenty dla swoich kochanych mam. Były słodkie deserki, mydełka, laurki  oraz piękne występy, które zostały uwiecznione i wysłane Mamusiom.

Wszystkim mamom życzymy wiele zdrowia, miłości oraz radości nie tylko dziś, ale każdego dnia.

 

30 kwietnia 2021 r. – SPOTKANIE Z PSZCZOŁAMI 

Tę pszczółkę którą tu widzicie zowią Mają, Wszyscy Maje znają i kochają …”

 Nasze przedszkolaki miały okazję gościć wyjątkową osobę. W dniu 30 kwietnia odbyło się spotkanie dzieci z wszystkich oddziałów z pszczelarzem.  W trakcie spotkania szukaliśmy odpowiedzi na pytania : Skąd się bierze miód?,  Gdzie mieszkają pszczoły?  Co zbierają, a co wytwarzają pszczoły? Czy dzieci powinny bać się pszczół? I jakie smakołyki dla nas mają pszczoły?

Pan pszczelarz opowiedział nam o rodzinach pszczelich, o ich zwyczajach, pochodzeniu, o królowej, o robotnicy oraz trutniu. Dzieci obejrzały strój pszczelarza, szklany ul, wirówkę , plastry miodu, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy. Każdy na koniec spotkania miał możliwość wykonania swojej własnej woskowej świecy.

Zajęcia na długo zostaną  w naszej pamięci, każdy przedszkolak już wie jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.

 

23 kwietnia 2021 r.-  ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

  ….Ja jestem książka, twój przyjaciel szczery.

Na moich kartkach rysunki, litery.

Na mych rysunkach ptaki, pola, rzeki

Kwiaty sprzed domu i księżyc daleki.

Ja jestem książka twój przyjaciel mądry

Ja cię prowadzę przez morza i lądy.

Wędruję z tobą w świat, krajem wzdłuż Wisły,

Lasem zielonym i polem złocistym.

Uczę cię szukać na stawie łabędzi.

Pod świerkiem szyszek, pod dębem żołędzi…..

Chcąc rozbudzić miłość do książek, zachęcić do czytania,23 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień Książki, tego dnia w szczególny sposób przedszkolakom minął ten dzień. Rozmawialiśmy o naszych ulubionych książkach, wspólnie czytaliśmy i oglądaliśmy różne pozycje. Dzieci wykonały swoje przedszkolne grupowe książki, oraz zakładki do nich.

 

22 kwietnia  2021 r. – ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi, lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest każdego roku 22 kwietnia. Celem jest promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci , oraz rozbudzenie miłości , szacunku dla naszej planety. Tego dnia przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, spotkały się w bajce z mądrą Panią EduKredką, która przypomniała naszym przedszkolakom o tym jak dbać o ziemię. Dzieci szukały odpowiedzi na szereg różnych pytań: Czy ziemia jest zawsze szczęśliwa i zdrowa, Kiedy jest jej źle?, oraz jak my ludzie możemy dbać o nią? Odbył się też przedszkolny Eko Quiz. Segregowaliśmy śmieci, a na koniec wszyscy wybraliśmy się posprzątać naszą planetę.

 

22 marca 2021 r. – PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

                „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”


W dniu 22 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było pożegnanie zimy i powitanie ciepłej słonecznej wiosny. Dzieci  radośnie śpiewając maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna. Po takim przywitaniu Pani wiosny  jesteśmy pewni, że starania naszych Przedszkolaków sprawią, że ta najbardziej kolorowa pora roku zawita do nas na dobre.

 

29 stycznia 2021 r. – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PUZZLI

Puzzle znają chyba wszyscy, to rozrywka która może łączyć pokolenia. Jest to ogromna przyjemność, gdy na naszych oczach, pod naszymi palcami, coś co było tylko małymi kawałeczkami układa nam się w piękny obraz. Układanie puzzli to świetna zabawa, która oprócz tego że bawi, to również uczy.  A czego uczy? Oczywiście wytrwałości w dążeniu do celu oraz koncentracji, buduje wiarę we własne możliwości, rozwija manualnie.

29 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puzzli. Tego dnia w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć takich j niełatwych aktywności. Dzieci układały puzzle, oraz dowiedziały się ciekawostek na ich temat.

 

27 stycznia 2021 r. –   BAL KARNAWAŁOWY

Długo oczekiwany i bardzo, bardzo lubiany przez dzieci Bal Karnawałowy odbył się w tym roku w mniejszych grupach. Od samego rana próg przedszkola przekraczały różne bajkowe postaci. Piękne księżniczki, krasnale, smoki, czarownice. Porządku zaś pilnowali policjanci z szeryfami. Cyganka wróżyła wszystkim tym, którzy ciekawi są swej przyszłości.

Były tańce, konkursy, prezentacje wymyślnych, często własnoręcznie robionych strojów Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości i uśmiechu.

 

PODZIĘKOWANIA 

Grudzień to czas oczekiwań, każdy z nas, i ten mały i duży odlicza grudniowe dni w oczekiwaniu na: pierwszy śnieg, spotkanie z Mikołajem, choinkę czy tez wieczór wigilijny. Jednak są wśród nas osoby, rodziny które dzięki takim akcjom jak nasza czują się tym bardziej wyjątkowo. Dzięki dzieciom i rodzicom naszego przedszkola, mogliśmy wspomóc jedną z lesznowskich rodzin, obdarowując niczym  Mikołaj w różne prezenty dla dzieci. Dzięki ofiarności grupy rodziców z oddziału IV zostało również zakupione piętrowe łóżko, tak bardzo potrzebne rodzinie

 Mieliśmy również ogromny zaszczyt odwiedzić kombatanta  Pana Tolka, który zabrał nas w podróż do swojej przeszłości, opowiadając o trudnych chwilach z okresu wojny.  Spotkanie było bardzo pouczające, wzruszające, miłe i ciekawe. Serdecznie dziękujemy, życząc zdrowia.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PAŃSTWU ZA UDZIAŁ W ŚWIĄTECZNEJ AKCJI CHARYTATYWNEJ ,,WARTO POMAGAĆ’’ W RAMACH REALIZOWANIA PROJEKTU  ,,Z KULTURĄ MI DO TWARZY”.

 

18 stycznia 2021 r. – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

18  stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się autor książki ,, Kubuś Puchatek’’ i ,,Chatka Puchatka” Alan Aleksander Milne, które napisał dla swojego syna Krzysia. Wizerunek amatora miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko. Ukochany przez miliony dzieci na całym świecie pluszowy miś, znany jest jako miś o bardzo małym rozumku, ale wielce sympatycznym. Tego dnia przedszkolaki wysłuchały historii Puchatka, poznały jego przyjaciół, wspólnie rozwiązywały zagadki i tańczyły do piosenek o znanym misiu.

 

18 grudnia 2020 r. – WIGILIA W PRZEDSZKOLU

18  grudnia był magicznym i pełnym rodzinnego ciepła dniem. Tego dnia w naszym przedszkolu odbyły się grupowe Wigilie. Chodź inne niż każdego roku, bo bez obecności rodziców, ale z ich pomocą (za którą bardzo dziękujemy). Dzieci wraz z Paniami wspólnie nakrywały wigilijny stół , utrwalając przy tym poznane na zajęciach zwyczaje . Po złożeniu życzeń , oraz symbolicznym przełamaniu się opłatkiem , nastąpił długo oczekiwany moment przez dzieci, degustacja pysznych ciast, słodkości.  Był też czas na wspólne kolędowanie i śpiewanie świątecznych piosenek, a pod choinką czekały prezenty dla naszych grzecznych dzieci.

W tym roku w dość nietypowy sposób, przedszkolaki pochwaliły się tym co przygotowały dla swoich rodziców. Świąteczne przedstawienia zostały wysłane drogą elektroniczną , a wychodząc do domu dzieci zabrały ze sobą własnoręcznie wykonane prezenty, aby w domu wręczyć je rodzicom.

 WSZYSTKIM NASZYM PRZEDSZKOLAKOM, ORAZ ICH RODZICOM ŻYCZYMY  ZDROWYCH, WESOŁYCH I RODZINNYCH ŚWIĄT.

 

6 grudnia 2020 r – MIKOŁAJKI     

6 grudnia. ….. każdy z nas oczekuje tego dnia, gdyż to pierwsze spotkanie z ukochanym Mikołajem. W dniu swoich imienin odwiedza on grzeczne dzieci. Nasze zaborowskie przedszkolaki musiały być grzeczne, ponieważ w tym dniu Mikołaj nie zapomniał o nas i  zaprosił nas na spotkanie. Nim to jednak nastąpiło, dzieci po odczytaniu listu od Mikołaja musiały wykonać miłe świąteczne zadania. Jednym z nich było wspólne ubranie choinki , śpiewając kolędy. Następnie dzieci wyruszyły na spotkanie z długo wyczekiwanym gościem do pobliskiego lasu, gdzie przyjechał on prawdziwymi saniami w obecności swoich niestrudzonych pomocników.  Każda grupa przygotowała dla Mikołaja świąteczne piosenki, a  w zamian obdarował on prezentami nasze ukochane przedszkolaki.

Bardzo dziękujemy Mikołajowi , że i w tym roku nie zapomniał o zaborowskich przedszkolakach.

 

30 listopada 2020 r. – ANDRZEJKI

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżono zawsze w przeddzień imienin Andrzeja. Wróżby miały dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się  w pomysłach by z różnych oznak wyczytać swoją przyszłość. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dlatego 30 listopada i my je obchodziliśmy. Przedszkolaki różnymi sposobami próbowały poznać swoją przyszłość za pomocą ustawiania butów, rzucania monetą, zaglądania do szklanej kuli i powierzania jej najskrytszych marzeń, aby się spełniły. Czy nasze wróżby się spełnią…czas pokarze , pewne jest to że zabawa Andrzejkowa przyniosła każdemu wiele uśmiechu i radości

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

W dniu 25 listopada dzieci z przedszkola w Zaborowie tradycyjnie obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Chociaż w tym roku małe, duże, kolorowe misiaki nie mogły odwiedzić naszego przedszkola, to i tak obchodziliśmy hucznie ten puchaty dzień.  Miś to wielki przyjaciel każdego dziecka, często dzieli z przedszkolakami wszelkie smutki i radości. Tego dnia poznaliśmy pochodzenie tego słodkiego misiaka, dowiedzieliśmy się również, że niedźwiedzie to nie słodkie misie. Poznaliśmy ich zwyczaje, dowiedzieliśmy się gdzie mieszkają  oraz czy to prawda że lubią miodek. Poznaliśmy też zapomnianych oraz tych współczesnych misiowych bohaterów bajek oraz książek. Były  też tańce do misiowych piosenek.

 

13 listopada 2020 r. – DZIEŃ SENIORA

Ogólnopolski Dzień Seniora obchodzimy 14 listopada.
Święto to ma na celu docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową. Przedszkole w Zaborowie realizując Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Z kulturą mi do twarzy’’ przystąpiło do akcji ,wykonując prezenty dla osób starszych.
Przedszkolaki doceniają ogromna rolę seniorów, dlatego wykonaliśmy piękne, kolorowe kartki z życzeniami prosto z serca, które sami dostarczyliśmy do rąk własnych starszym osobom, mieszkającym najbliżej naszego przedszkola. Życząc wielu pięknych dni w zdrowiu, obdarowaliśmy pięknymi kartkami naszych seniorów.
W zamian za naszą pamięć seniorzy ugościli nas pysznymi cukierasami, które przedszkolaki tak bardzo lubią.

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK – 5 listopada 2020 r.

Przedszkolny bal, to wielkie wydarzenie i wesoła zabawa. Przedszkolaki z zaborowskiego przedszkola, balem uczciły nietypowy dzień – Dzień Postaci z Bajek. Od samego rana, 5 listopada do przedszkola zaczęły przybywać różne znane mniej lub bardziej postaci z bajek. Chwilę po śniadaniu dzieci wraz z paniami prezentowały swoje barwne, kolorowe, bajkowe stroje. Były tańce, konkursy z nagrodami i pyszności do schrupania.

 

14 października 2020 r. – DZIEŃ LATAWCA

Dzień latawca w zaborowskim przedszkolu to nowe święto. Tego dnia wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: co jest w balonach?, jakie jest powietrze?, jak można zrobić wiatr?, do czego jest potrzebne powietrze i wiatr?, jak zrobić latawiec?
Gdy zdobyliśmy odpowiedzi na tak trudne pytania, wspólnie w małych grupach zrobiliśmy swoje własne latawce, które podczas spaceru do ogrodu przedszkolnego puszczaliśmy na błękitnym, słonecznym, lecz jednak lekko wietrznym niebie.

 

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

23 września,  gdy pięknie świeciło jesienne słoneczko, przedszkolaki z Zaborowa świętowały Dzień Pieczonego Ziemniaka
Jak każdego roku, chodź troszkę inaczej, gdyż w pełnym reżimie sanitarnym, przedszkolaki bawiły się na pobliskiej polanie. Zadania do wykonania były najróżniejsze, lecz za każdym razem honorowe miejsce zajmował ziemniak.

  Po trudnych, wyczerpujących konkurencjach i tańcach nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku, pieczonej kiełbasce oraz pieczonym ziemniaku.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

,,Każdy przedszkolak dobrze wie,
Że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
Od najmłodszego, aż po starszaka,
Wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

Każdego roku 20 wrzesień jest bardzo szczególnym dniem w przedszkolach. Obchodzimy tego dnia Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. 21 września 2020 r. dzieci razem ze swoimi paniami w swoich grupach świętowały ten dzień. Były tańce, bawiliśmy się w dobrze znane przedszkolne zabawy. Każdy z przedszkolaków otrzymał w dniu swojego święta upominek.

 

DZIEŃ KROPKI  – 15 września 2020 r.

,,Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna. Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina. Miała za zadanie znaczek namalować , jednak ona chciała farbki swoje schować …”

Międzynarodowy Dzień Kropki – tego dnia w wielu krajach świata obchodzi się święto kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzień ten ma za zadanie wydobycie z dziecka wszystkiego tego co w nim najlepsze,  odkrywanie talentów  oraz wspomaganie w ich rozwoju. Publiczne Przedszkole Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie, dbając o rozwój swoich przedszkolaków wzięło udział w tegorocznych obchodach.  Tego dnia kropki towarzyszyły nam na każdym kroku. Każdy przedszkolak zadbał, aby tego dnia na  jego garderobie nie zabrakło kolorowych kropek. Świętowanie rozpoczęło się od wysłuchania opowiadania o Vashti, której historia była inspiracją do powstania Dnia Kropki. Pojawiły się zadania matematyczne z kropką, poszukiwania kropek. Dzień był bardzo radosny i wesoły.