Artykuły o przedszkolu

Rok szkolny 2019/2020

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

25 września 2019 r., gdy pięknie świeciło jesienne słoneczko, przedszkolaki z Zaborowa świętowały ,,Dzień Pieczonego Ziemniaka”. Młodsze grupy bawiły się na pobliskiej polance.  Były różne konkurencje, w których honorowe miejsce zajmował oczywiście ,,Pan Ziemniak”. Było ognisko, pieczone kiełbaski i pieczony ,,Pan Ziemniak”.

Starsze grupy wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego RATATUJ w Feliksowie. Pod okiem samych gospodarzy brali udział w różnych ciekawych zajęciach takich jak, zbieranie ziemniaków i ich  ważenie, oglądanie różnych zwierzątek, spacer w labiryncie rzepaku, swobodne zabawy oraz ognisko.

 

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

23 września 2019 r. przedszkolaki z Zaborowskiego Przedszkola, wraz ze swoimi nauczycielkami wyruszyły w podróż w celu poszukiwania Pani Jesieni.  Wszystkie grupy podczas tych poszukiwań co chwile napotykały na ślady że właśnie tędy musiała przechodzić Pani Jasień. Kolorowe liście, kasztany, żołędzie, grzyby …nie było wątpliwości. Byliśmy na dobrej drodze. Pani Jesień powolnym, dostojnym krokiem spacerowała z jesiennym koszem po Zaborowskim lesie. Obiecała nam że tegoroczna jesień upłynie nam w pięknej, słonecznej pogodzie.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

,,Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka” 

Każdego roku 20 września jest bardzo szczególnym dniem w przedszkolach. Obchodzimy tego dnia ,,Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Tego dnia  dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Tańczyliśmy, bawiliśmy się w dobrze znane przedszkolne zabawy. Były też trudne konkurencje dla Pań. Radość oraz uśmiech gościł tego dnia na twarzach wszystkich przedszkolaków i tych małych i tych dużych.

 

Rok szkolny 2018/2019

Wycieczka do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego

14 czerwca 2019 r. przedszkolaki z dwóch najstarszych oddziałów  udały się na wycieczkę do Bałtowa. Po przyjeździe czekało na wszystkich mnóstwo atrakcji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sabatówki, gdzie przeszliśmy drogę 4 pór roku i 4 żywiołów, by następnie pokonać tor przeszkód , zagrać w ,,koło fortuny” i w końcu spotkać się z czarownicą, która opowiedziała nam o swojej pracy. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których  Pani ciekawie opowiadała nam o wykopaliskach. W czasie tych zajęć dzieci mogły pomalować gipsowe odlewy amonitów. Po warsztatach czekała nas przejażdżka po Zwierzyńcu. Z okien autokaru oglądaliśmy przeróżne zwierzęta: lamy, wielbłądy, kozy, strusie, emu i wiele innych, Zwiedziliśmy również Zwierzyniec dolny , gdzie mogliśmy karmić m.in. papugi, kury, kaczki, łabędzie. Podczas wycieczki poznaliśmy także historię młyna, prace młynarza i zobaczyliśmy na własne oczy stary, zabytkowy młyn. Mogliśmy zobaczyć polskie zamki w miniaturze. Zwiedziliśmy również Park Dinozaurów, gdzie spacerowaliśmy przez kolejne ery i poznaliśmy charakterystyczne dla danego okresu dinozaury. Było super. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Spotkanie z Panią Policjant

7 czerwca 2019 r. nasze przedszkole odwiedził wyjątkowy gość – Pani Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pani Policjantka przybliżyła dzieciom najważniejsze reguły bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniała numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przypominała również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja policyjnego radiowozu.

         Przedszkolaki uważnie słuchały, chętnie zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Dzięki takim spotkaniom każde dziecko wie, że policjant jest jego przyjacielem, który zawsze służy pomocą.

Piknik Rodzinny  –  31.05.2019 r.

Ostatni piątek maja w Publicznym Przedszkolu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej zapisał się w historii przedszkola jako czas radosnej, rodzinnej atmosfery. Piknik rodzinny po raz dziesiąty zgromadził na przedszkolnym placu zabaw tłum roześmianych przedszkolaków w towarzystwie swoich ukochanych rodziców. Jak przystało na jubileusz, harmonogram tegorocznej imprezy obfitował w liczne atrakcje. Piknik rozpoczął wyjątkowy występ Mai Wicik, utalentowanej absolwentki przedszkola w Zaborowie, która oczarowała zebraną publiczność swoim śpiewem. Oczywiście żaden porządny Piknik Rodzinny nie mógłby się odbyć bez wspólnych zabaw i animacji. Pani Wioletta Dziedzic zadbała o wspaniałą zabawę. Liczne konkurencje i tańce były gwarancją udanej zabawy. Szalone tańce i śmieszne wygibasy pod sceną na długo zostaną w pamięci przedszkolaków.

Największą atrakcją okazał się Mini Playback Show, w którym wzięły udział najodważniejsze rodziny z naszego przedszkola. Niespodziankę dla wszystkich przygotowała  niezawodna kadra przedszkolna, pracownicy oraz grono pedagogiczne  prezentując swój własny program artystyczny. Królowa polskiej estrady muzycznej Maryla Rodowicz – w tym wydaniu sama Pani Dyrektor Katarzyna Oleksiewicz razem ze swoim roztańczonym zespołem rozpoczęły wielkie show. Wszystkim znana „Zupa Romana”  wykonana przez niezawodne panie z kuchni sprawiła, że zgromadzeni goście nabrali ochoty na „coś dobrego”. Tego dnia słychać było podśpiewywany pod nosem zebranych rodziców  hit „One way ticket” oczywiście za sprawą roztańczonych pań, które wcieliły się w zespól Eruption. Z sentymentem oraz uśmiechem zebrani tatusiowie i dziadkowie przyjęli wykonany przez panie nauczycielki  wojskowy hit „Rezerwa”. Na koniec zaborowską scenę zawładnęły roztańczone i przepięknie ubrane cyganki na czele z cudownym Don Vasylem.  Po występach pań przyszedł czas na przedszkolaki i ich niezawodne rodzinki. Wszyscy prezentowali się świetnie. Skrojone na miarę stroje estradowe wszystkich gwiazd mieniły się w promieniach słońca, które przez cały czas było obecne nad zaborowskim przedszkolem. Tego wyjątkowego dnia na scenie można było zobaczyć m.in.: bardzo marchewkowe wydanie rodziny Lady Pank,  Kaczkę Dziwaczkę, która oczarowała wszystkich swoim przepięknym strojem, Tamagotchi – zawładnął serce wszystkich fanek zebranych pod sceną. Nie sposób wymienić wszystkich, każdy występ był wyjątkowy. Szkoda, że na następne występy  gwiazd trzeba czekać aż cały rok.

Gościem specjalnym X jubileuszowego Pikniku Rodzinnego był występ dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Tęcza” z Radzikowa, która specjalnie z tej okazji zaprezentowała swój repertuar artystyczny. Wszyscy byli oczarowani śpiewem i tańcem.

Jubileuszowy X Piknik Rodzinny Przedszkola w Zaborowie przeszedł do historii, na szczęście cudowne wspomnienia z tego dnia na długo pozostaną w naszej pamięci.

V Turniej układania puzzli

23 maja 2019 r. w Przedszkolu w Bliznem Jasińskiego odbył się V Turniej Układania Puzzli „Zostań mistrzem puzzli”. Turniej przeznaczony był dla przedszkolaków w wieku 5-6 lat.  Do tegorocznej rywalizacji zgłosiły się 22 drużyny, podzielone na 2 osobowe zespoły. Przyjechali  przedstawiciele z przedszkoli publicznych i niepublicznych z 11 placówek. Patronat nad turniejem objął Wójt Gminy Stare Babice Pan Sławomir Sumka. Dzieci z naszego przedszkola okazały się bezkonkurencyjne, zajęliśmy  zarówno I jak i II miejsce, a czas układania puzzli przez nasze zespoły był fenomenalny i wynosił odpowiednio 5min. 30 sek., i 7min. 06 sek. III miejsce zajęła drużyna z przedszkola „Jeżyk’’ z Gminy Stare Babice z czasem 7 min. 43 sek. Turniej przebiegał w 3 etapach. Wszyscy uczestnicy przystąpili do I etapu i układali puzzle 60 elementowe, do II etapu wyłonionych zostało 11 drużyn, które zmagały się z 70 elementowymi puzzlami. Do finałowej rozgrywki przeszło 6 najlepszych zespołów, które układały obrazki  100 elementowe. Zadanie nie było łatwe, emocji nie brakowało, ale przedszkolaki świetnie sobie ze wszystkim poradziły. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcia, wszyscy uczestnicy zostali obdarowani dyplomami, a zwycięzcy otrzymali drobne upominki.Układanie puzzli to znakomita forma spędzania wolnego czasu. Uczy cierpliwości, skupienia, ćwiczy pamięć wzrokową, wytrwałość oraz  kształtuje umiejętności „zdrowej” rywalizacji. Jest to również wspaniała rozrywka dla całej rodziny i alternatywa dla spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem.

Układajmy więc puzzle !

 

X POWIATOWY PRZEGLĄD TEATRALNY ,,Chodź, opowiem Ci bajeczkę”

21 maja 2019 r. Publiczne Przedszkole Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie miało przyjemność już po raz dziesiąty być gospodarzem Powiatowego Przeglądu Teatralnego „ Chodź opowiem Ci bajeczkę”. Gościem specjalnym, który przyglądał się poczynaniom młodych aktorów był Wojciech Białas – Wicestarosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Wydarzenie to od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w środowisku przedszkolnym.  Mali aktorzy bardzo chętnie stawiają swoje pierwsze aktorskie kroki na deskach naszego przedszkola.

Tegoroczni uczestnicy i laureaci przeglądu to Przedszkole w Bliznem Jasińskiego,  Przedszkole w Starych Babicach,  Publiczne Przedszkole nr 1 w Lesznie im. ,,Leśnych Skrzatów”, Publiczne Przedszkole ,,Akademia pod Modrzewiem” w Macierzyszu, Publiczne Przedszkole Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie.
W tym roku zostało zaprezentowanych 5 przedstawień. Spektakle zostały przygotowane przez nauczycielki, które z dbałością o najmniejsze szczegóły zadbały o przepiękne stroje oraz oprawę muzyczną.  Repertuar tegorocznego przeglądu był urozmaicony, każdy nawet najbardziej wybredny mały widz z pewnością znalazł coś dla siebie. Zostały przedstawione stare, dobrze znane nam wszystkim bajki w zupełnie nowej odsłonie, dzięki czemu nikt nie narzekał na nudę. Dzieci nie tylko prezentowały swój warsztat aktorski, ale również talenty kabaretowe oraz taneczne.  Gromkie brawa słychać było po każdym występie. Mali aktorzy bardzo swobodnie poruszali się na zaborowskiej scenie, śmiało prezentując się przed liczną publicznością.

Na koniec nie zabrakło oczywiście pamiątkowych zdjęć oraz wspaniałych nagród dla wszystkich uczestników. Tegoroczne nagrody  będą służyć przedszkolakom do kreatywnego szlifowania warsztatu aktorskiego. Jubileuszowy Powiatowy Przegląd Teatralny z pewnością pokazał na swojej scenie niejednego przyszłego aktora lub aktorkę, o których jeszcze w przyszłości na pewno usłyszymy.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

XIII Festiwal Taneczny Przedszkolaków ,,MAZOVIA”

W dniu 11 maja 2019 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Tanecznym Festiwalu Przedszkolaków, ,,Tańczę, więc jestem”. Była to już XIII odsłona tego wydarzenia, tradycyjnie organizowana przez Przedszkole Publiczne nr 5 im. Kubusia Puchatka w Radzikowie, gminę Błonie, a także przez Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza ,, Mazovia ”. Tegoroczny festiwal odbył się pod hasłem ,, Narodowe tańce polskie”Tego dnia Centrum Kultury w Błoniu już od rana rozbrzmiewało muzyką i radosnym tańcem. Feria barw, dźwięków (polonezów, mazura, trojaka i kujawiaka), kolorowych świateł sprawiły, że taneczne wydarzenie stało się prawdziwym widowiskiem. Wzięło w nim udział pięć placówek: Gminne Przedszkole w Michałowicach, Miejskie Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej, Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP w Komorowie, Przedszkole w Otrębusach oraz nasi przedstawiciele z Publicznego Przedszkola Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie. Po obradach, w czasie  których mali tancerze posilali  się słodkościami, jury ogłosiło wyniki konkursu. Pierwszą nagrodą uhonorowano Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP z Komorowa za taniec ,,trojak”. Drugie miejsce jury przyznało Publicznemu Przedszkolu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej z Zaborowa za pięknie odtańczonego ,,mazura”. Trzecią nagrodę otrzymały dzieci z Przedszkola w Otrębusach. Wyróżnienie zaś otrzymali (za taniec polonez), artyści  z Gminnego Przedszkola w Michałowicach oraz z Przedszkola im. Krasnala Hałabały  w Podkowie Leśnej. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale i dyplomy. Najlepszym wręczono puchary. Jak zawsze wszystko co dobre, szybko się kończy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne roztańczone spotkanie.

 

Wycieczka do Skansenu w Sierpcu

26 kwietnia  2019 r. dzieci z oddziałów V i VI pojechały na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen ten został założony w 1971 roku jako regionalne muzeum etnograficzne. Zajmuje powierzchnię ponad 60 ha. Dzieci miały okazję zwiedzić wieś rzędówkę z 10 zagrodami, kościół, szkołę, karczmę i kuźnię. Zobaczyły wnętrze chałup, które szczegółowo odtwarzają wystrój wiejskich domostw. Przedszkolaki mogły zobaczyć  różnice w wyglądzie chałup, wynikające ze statusu oraz zawodu wykonywanego przez ich właścicieli. Podczas zwiedzania poszczególnych domostw towarzyszyły nam także zwierzęta: gęsi, kaczki, kury, koguty, króliki. Pani przewodnik bardzo interesująco i w przystępny dla dzieci sposób opowiadała o mieszkańcach poszczególnych chałup i ich pochodzeniu. Po zwiedzaniu dzieci wzięły udział w lekcji pt. ,,Gry i zabawy naszych dziadków”. Bawiliśmy się w ,,Gąski, gąski do domu”, ,,Ciuciubabkę” itp. Przedszkolaki mogły również sprawdzić swoje siły w przeciąganiu liny, chodzeniu na szczudłach, rzucie wiklinowym kołem do celu. Zobaczyły też, jak dawniej wyglądały zabawki i ile rodzice musieli się napracować , by ich dzieci miały się czym bawić. To była bardzo pouczająca podróż.

 

Festiwal Piosenki o Zdrowiu

25 kwietnia 2019 r. odbył się XV Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu zorganizowany przez Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim oraz Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Powiecie Warszawskim  Zachodnim . Tegoroczne hasło festiwalu brzmiało : ,, Ruch i powietrze świeże lepsze od siedzenia przy smartfonie, tablecie czy komputerze”. Udział w nim wzięło 12 przedszkoli z całego powiatu. Wszystkie dzieci były doskonale przygotowane. Zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne, sportowe oraz aktorskie. Teksty piosenek zostały specjalnie napisane zgodnie z tematem przewodnim i po raz pierwszy zaprezentowane na tym festiwalu. Występy oceniane były przez trzyosobowe jury, które w tym roku bardzo wysoko oceniło piosenkę pt. ,,Teraz już wiem”, przygotowaną przez dzieci z naszego przedszkola, przyznając nam pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęło Gminne Przedszkole nr 2 w Ożarowie Mazowieckim, a trzecie miejsce zdobyło Niepubliczne Przedszkole ,,Szczęśliwa Gwiazdeczka” również z Ożarowa Mazowieckiego. Bardzo cieszymy się z tego kolejnego sukcesu naszych przedszkolaków.

Tekst wygranej piosenki napisany przez naszą nauczycielkę Anetę Bocheńską.

„Teraz już wiem ” 

  1. Tablet, laptop, różne gry zajmują życie mi

W nowe role wcielam się, gdy tylko mi się chce

Spać nie mogę, myślę wciąż jak wygrać poziom ten

Lepszy lewel zdobyć chcę, muszę ciągle grać w tę grę

Refren:

Nadchodzi koniec, pora przestać grać

Chcę zdrowy być i mądrze żyć

Zabawa czeka mnie

A teraz rower

Szubidubidu

Powietrze świeże

Szubidubidej

Plac zabaw czeka

Szubidubidu

Będę się bawić póki dzień nie skończy się

  1. Już kolegów wielu mam, by razem bawić się

Teraz ciągle słychać nasz wesoły, głośny śmiech

I uwaga wiem już to, co gdzieś umknęło mi

Ruch to zdrowie, radość też pamiętaj zawsze to

Refren:

Nadchodzi koniec, pora przestać grać

Chcę zdrowy być i mądrze żyć

Zabawa czeka mnie

A teraz rower (2x)

Szubidubidu

Powietrze świeże

Szubidubidej

Plac zabaw czeka

Szubidubidu

Będę się bawić póki dzień nie skończy się

III. Ja tak bardzo cieszę się, że zrozumiałem to

Tablet, laptop mi do szczęścia niepotrzebne są

Teraz mam przyjaciół, razem wciąż bawimy się

Ruch, powietrze świeże górą są

Refren:

A teraz rower (3x)

Szubidubidu

Powietrze świeże

Szubidubidej

Plac zabaw czeka

Szubidubidu

Będę się bawić póki dzień nie skończy się

 

 

Muzeum starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
(19.03.2019 r. oddział III, IV    26.03.2019 r. – oddział V, VI)

Przedszkolaki z grupy III i IV wybrały się na wycieczkę do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, gdzie wspólnie z kustoszami wystawy starały się znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie: czy w baśniach i legendach mazowieckich można odnaleźć chociaż trochę prawdy? Podczas warsztatów dzieci poznały  legendy dotyczące powstawania wybranych miast i ich dziejów oraz przeróżne historie – pouczające, zabawne a czasami straszne, które w barwny sposób przybliżyły im dzieje mazowieckich miast, wsi i zamków.  Wędrówka po muzeum ukazała najmłodszym świat zupełnie nieznany, ogromnie różniący się od ich codzienności. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się  w jaki sposób żyli, pracowali oraz wyglądali przodkowie zamieszkujący okoliczne  tereny naszego Przedszkola w Zaborowie. Ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich był  unikat na skalę światową w dziedzinie archeologii –  Malowany Puchar Szklany z I –II wieku n.e. znaleziony na terenie Zaborowa. Natomiast dzieci z oddziału V i VI mogły zobaczyć jak wygląda praca kowala, który z ogromnym zaangażowaniem pokazywał przedszkolakom niezbędne  w tej pracy narzędzia. Opowiadał również ciekawe historie związane z wykonywanym przez siebie zawodem. Wybrane dzieci brały czynny udział w wykuwaniu pamiątkowej podkowy, którą zabraliśmy ze sobą do przedszkola. Musieliśmy oczywiście przyjąć prezent zgodnie z daną tradycją, tak by szczęście już na zawsze z nami pozostało . Przedszkolaki zwiedzały również wystawę poświęconą dawnemu osadnictwu. Mogliśmy zobaczyć narzędzia, ozdoby, broń oraz domy sprzed dwóch tysięcy lat. Wycieczkę uważamy za udaną.

 

…WIOSNA W BŁĘKITNEJ SUKIENCE,  BIERZE KROKUSY NA RĘCE,

WYKĄPIE JE W ROSIE ŚWIEŻEJ I W NOWE PŁATKI UBIERZE…

Jak każdego roku 21 marzec to czas długo wyczekiwanego nadejścia wiosny. Przedszkolaki bardzo kochają zimowe szaleństwa i biały śnieżny puch, jednak co roku z niecierpliwością wypatrujemy pierwszych dłuższych i cieplejszych dni,  promiennego słońca oraz radosnego śpiewu ptaków. Tego dnia z samego rana wszystkie przedszkolaki wyruszyły w poszukiwaniu Pani Wiosny. Z instrumentami i piosenkami na ustach spacerowaliśmy szukając kolorowej panny. Pani Wiosna pojawiła się w przedszkolu w pięknej sukni, kwiecistym szalu, wiosennym wianku, oraz z koszem pełnym pachnących kwiatów. Obiecała nam pogodne słoneczne dni, których tak bardzo wyczekujemy.

21 marzec to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia na znak różnorodności genetycznej cały świat, a w tym też Zaborowskie przedszkolaki założyły kolorowe skarpetki nie do pary.

 

,,Pączki, pączki, chrusty, chrusty, niech nam żyje czwartek tłusty”

To hasło przewodnie balu, który odbył się w ostatni czwartek tegorocznego karnawału. Od rana korytarz przedszkolny wypełnił cudowny zapach świeżych, pachnących pączków. ,,Bal pączka” był idealnym sposobem na wyśmienitą zabawę w grupie przedszkolnych przyjaciół. Jak każdy porządny bal również i ten ,,pączkowy” rozpoczął się od pociągu. Wesołe dziecięce wagoniki podążyły w rytm muzyki ku zabawie. Ulubione dziecięce przeboje zachęcały do tańca, nikt nie chciał przesiedzieć chociażby jednej piosenki. Tego dnia cała sala wypełniona była radosnymi tańcami. Słodkim przerywnikiem szalonych tańców była konkurencja, w której wzięły udział wszystkie dzieci. Jedzenie pączka bez użycia rąk to nie lada wyczyn. Maluszki rozpoczęły tę konkurencję udowadniając jakimi dzielnymi zawodnikami jest najmłodsza grupa w przedszkolu. Przedszkolaki wykazały się sprytem – wszystkim udało się zjeść pączka bez użycia rąk. ,,Bal pączka” był słodkim uwieńczeniem tegorocznego karnawału.

 

BYŁ  RAZ  BAL, ZABOROWSKI  BAL  

14 luty 2019 r. w naszym przedszkolu, to nie tylko walentynki, ale również długo wyczekiwany bal karnawałowy. Od samego rana próg przedszkola przekraczały różne bajkowe postacie. Piękne księżniczki, krasnale, smoki, czarownice. Porządku zaś pilnowali policjanci z szeryfami. Cyganka wróżyła wszystkim tym którzy ciekawi byli swej przyszłości. Były tańce, konkursy, prezentacje swoich oryginalnych i ciekawych strojów. Po tanecznych szaleństwach wszyscy udali się na uroczysty wystawny obiad. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości i uśmiechu. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tak oryginalnych strojów. Już dziś zapraszamy na kolejny bal karnawałowy, który odbędzie się za rok.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

24 stycznia 2019 r. przedszkolaki Zaborowskiego Przedszkola miały zaszczyt gościć swoje ukochane babcie i ukochanych dziadków. Przywitaliśmy naszych gości pięknym programem artystycznym. Były tańce, śpiewy, recytowanie wierszyków oraz bal. W salach na wszystkich czekał słodki poczęstunek i prezenty niespodzianki wykonane przez dzieci. To był wyjątkowy dzień, pełen wzruszeń. Serdecznie dziękujemy naszym kochanym dziadkom za tak liczne przybycie i raz jeszcze życzymy wszystkiego dobrego na każdy dzień.

ZACZAROWANY MIKOŁAJ W ZABOROWSKIM   PRZEDSZKOLU

 18  grudnia 2018 r.  był dość nietypowym, magicznym i pełnym rodzinnego ciepła dniem. Już z samego rana nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście. Pani Zima wraz z Panem Gwiazdką przygotowywali nasze przedszkolaki na nadejście tego jedynego dnia w roku, |
w którym grzeczne dzieci mają okazję spotkać się  ze Świętym Mikołajem.  Ponieważ w Zaborowie do przedszkola uczęszczają same grzeczne dzieci, Mikołaj postanowił odwiedzić nas chwilę wcześniej przed Wigilią. Długo wyczekiwany gość  zaprosił nas do wspólnej zabawy. Były tańce, wspólne śpiewanie, oraz wspólna fotografia, a pod choinką czekały na dzieci prezenty. Mikołaj  obiecał, że już 24 grudnia powróci do najgrzeczniejszych.

To jednak nie koniec przyjemności. Tego dnia, jak i 20  grudnia 2018 r. odbyły się grupowe Wigilie z rodzicami. W bardzo klimatycznym nastroju najstarsze grupy zaprezentowały swoim najbliższym ,, Jasełka” . Na scenie nie zabrakło pastuszków, aniołków, Trzech Króli. Po pięknych występach przyszedł czas na świąteczne życzenia, wspólne śpiewanie kolęd, oraz Wigilijny poczęstunek. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.

 

 ,,Mikołajki” w Publicznym Przedszkolu Przyjaciół Puszczy  Kampinoskiej w Zaborowie.

6 grudnia – ,,Mikołajki”, to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w życiu każdego, a zwłaszcza przedszkolaka. Obfity w atrakcje poranek w naszym przedszkolu zaczął się od magicznego spotkania z przyjaciółmi z Publicznej Biblioteki w Lesznie i Zaborowie. Tym razem Panie zaczarowały nas opowieścią o Świętym Mikołaju. W pewny momencie do okna zapukał długo wyczekiwany MIKOŁAJ, dzieci krzyczały radośnie z zachwytu. Wyjątkowy gość przywitał wszystkie grzeczne dzieci  charakterystycznym ,,HOŁ, HOŁ, HOŁ. Oczywiście przedszkolaki z Przedszkola w Zaborowie są  najgrzeczniejsze w okolicy i wszyscy o tym wiedzą. Worek z prezentami był przeogromny. Dla każdego Święty Mikołaj miał mały upominek. Radości nie było końca. Ten dzień na długo zostanie w pamięci wszystkich, którzy spotkali w tym dniu Mikołaja.

 

,,Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest. Dorotka, Ania i Justysia wesoło wszyscy bawmy się…’’

W dniu 25 listopada 2018 r. swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel wszystkich dzieci – PLUSZOWY MIŚ. W naszym przedszkolu 26 listopada świętowaliśmy ten puchaty dzień. Już od samego rana w drzwiach przedszkola witały dzieci pluszowe, kolorowe, małe i duże misie. Przedszkolaki poznały historie pluszaka, oraz wspólnie grupowo stworzyły piękne prace plastyczne, oczywiście z wizerunkiem misia. Tuż przed godziną 11:00 wszyscy spotkali się w sali widowiskowej przedszkola, aby tam wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Były śpiewy, tańce  oraz recytacje wierszy , wszystko oczywiście w misiowej tematyce. Były misiowe konkurencje, na najszybsze zjedzenie pysznego miodu, oraz misiowy taniec. Na podwieczorek zajadaliśmy misiowe smakołyki.

 

W dniu 9 listopada 2018 r.  w zaprzyjaźnionym Publicznym Przedszkolu ,,Akademia pod Modrzewiem” w Macierzyszu  nasze przedszkolaki z oddziału V wzięły udział w wyjątkowym festiwalu, zorganizowanym w okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Festiwal Piosenki Patriotycznej  był okazją do zaprezentowania przez najmłodszych znanych pieśni i piosenek patriotycznych. Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola  Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie zaprezentowały się w specjalnie przygotowanych strojach ułanów. Zaśpiewały znane wszystkim pieśni ,,Przybyli ułani”, ,,Polskie kwiaty”, Białe róże”. Wszyscy zgromadzeni w tym dniu punktualnie o godz. 11:11 wspólnie zaśpiewali hymn narodowy. Na koniec  mali artyści zostali nagrodzeni koszami wypełnionymi po brzegi łakociami.

 

Znalezione obrazy dla zapytania konkurs plastyczny mapa polski rysunek

Publiczne Przedszkole Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie w tym roku przystąpiło do Międzynarodowego projektu „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” w ramach którego przedszkole zobowiązało się wykonać jedenaście zadań. W listopadzie został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Moja Mała Ojczyzna”. Chętnych do udziału nie brakowała. Trzydzieści sześcioro dzieci wraz z rodzicami dostarczyło prace konkursowe. Jury miało bardzo ciężki wybór, ale udało się. Każda praca była piękna na swój sposób. Wybór był tak trudny, że jury musiało długo się zastanawiać. Zaszczytne honorowe pierwsze miejsce zajęły przedszkolaki: Weronika Bęza, Kacper Grzelak i Laura Kłębowska. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

W dniu 28 listopada 2018 r. odbył się VII Przegląd Piosenki Przedszkolnej organizowany
w Centrum Kultury w Błoniu przez Przedszkole Publiczne nr 2 ,,Promyczek”. W tym roku temat przeglądu brzmiał ,,Piękna nasza Polska cała” Zaprezentowały się dzieci z dwunastu przedszkoli  wykonywały piosenki patriotyczne , harcerskie, dziecięce. Wszystkie występy były wyjątkowe. Za udział w przeglądzie dzieci otrzymały zestaw gier do przedszkola, a także puzzle, które zabrały do domu. Wszystkim gratulujemy.

WYCIECZKA  DO  SALI  ZABAW  W  PRUSZKOWIE

W dniu 13 listopada 2018 r. przedszkolaki zaborowskiego przedszkola gościły w nowo otwartej sali zabaw ,, Fikołki” w Pruszkowie. Wszystkie grupy przedszkolne zostały przywitanie przez sympatyczną i wykwalifikowaną kadrę sali. Zabawa była bardzo udana, starsze dzieci miały możliwość bawienia się na wielopoziomowej  konstrukcji, gdzie znajduje się wiele atrakcji: sieć Spidermana, tyrolka, ścianka wspinaczkowa, dla najmłodszych  basen z piłeczkami, oraz specjalnie wydzielone miejsce do zabawy. Serdecznie dziękujemy za gościnę i obiecujemy powracać w zimowe długie wieczory.

 

„NIEPODLEGŁA DO HYMNU’’

W odpowiedzi na zaproszenie Minister Edukacji Narodowej oraz chęci świętowania tak wzniosłej i ważnej uroczystości, upamiętniającej setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wiele szkół oraz przedszkoli – w tym nasze zaborowskie, wzięło udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. W dniu 9 listopada tuż przed godziną 11.00 dzieci spotkały się w sali widowiskowej – wszystkie ubrane na biało – czerwono, lub w stroje ludowe. Przywitane przez Panią Dyrektor Przedszkola oraz jej pracowników, wspólnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Była to bardzo wzniosła i wzruszająca chwila. Przedszkolaki  z pełną powagą i zaangażowaniem z flagami narodowymi zaśpiewały hymn najpiękniej jak potrafiły. Po części oficjalnej przyszedł czas na prezentacje Pokazu Mody Patriotycznej, który był zorganizowany w ramach realizowania Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,, Piękna Nasza Polska Cała”. Na koniec wspólnego spotkania przedszkolaki wraz z Dyrekcją i całym personelem,  wspólnie na pamiątkę tego wyjątkowego jubileuszu, w ogrodzie przedszkolnym posadzili dąb – symbol siły i potęgi.

Wycieczka do Teatru Sabat

W dniu  6 listopada 2018 r. przedszkolaki z najstarszych grup wybrały się do wyjątkowego miejsca na mapie Warszawy – do teatru Sabat.  Wszyscy ubrani w odświętne stroje z uśmiechem na twarzy przemierzali warszawskie uliczki. Teatr zachwycił najmłodszych widzów swoim unikatowym wnętrzem, oraz wyjątkowym klimatem, który czuć tuż po przekroczeniu progu kamienicy w której znajduje się Teatr Sabat. Spektakl ,,Aladyn” na długo zostanie w pamięci przedszkolaków. Różnobarwne stroje, śpiew oraz taniec nagrodzono gromkimi brawami. Rewiowy charakter spektaklu bardzo spodobał się małym widzom. Najlepszą recenzją spektaklu ,,Aladyn” były pytania tuz po wyjściu z teatru: kiedy tu znowu przyjedziemy?

 

DZIEŃ DYNI

„ Znacie dynię nasi mili
Nikt jej przecież nie pomyli
To warzywo dobrze znane
Przez dzieciaki uwielbiane”

Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonały się o tym przedszkolaki z przedszkola w Zaborowie. W dniu 26 października 2018 r. świętowaliśmy Dzień Dyni. Tego dnia wszyscy w przedszkolu ubrani byli na pomarańczowo. Celem zabawy było promowanie zdrowego trybu życia, zachęcanie dzieci do spożywania warzyw oraz poznanie różnych odmian dyni. Były też konkurencje sportowe. Dzieci zmagały się w dyniowym slalomie toczenia tego warzywa, był dyniowy tor przeszkód i tańce z dynią. Tego dnia  pracownicy naszej kuchni zadbali o dużą porcję witamin dla dzielnych przedszkolaków, dlatego na stołach gościły warzywa z ,,królową dynią” na czele.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

,,Mam 3 latka, 3 i pół
brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
i mam znaczek z muchomorkiem…”

W Publicznym Przedszkolu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej  w Zaborowie w dniu 25 października 2018 r. maluchy miały swoje pierwsze, wielkie święto – zostały prawdziwymi przedszkolakami. Ten dzień był bardzo wyjątkowy. W obecności Dyrekcji, nauczycieli, oraz swoich ukochanych rodziców dzieci wystawiły swoje pierwsze przedstawienie, po którym uroczyście ślubowały :

Być od dziś przedszkolakami,
Nie grymasić i nie szlochać,
Zawsze swoje panie kochać.
Grzecznie bawić się i fikać,
W mig zajadać z talerzyka.
Od dziś zawsze być zuchami, i dobrymi kolegami .

Po uroczystym pasowaniu każdy Przedszkolak otrzymał dyplom, medal i prezent, a dla osłody wszystkie dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi zajadali  pyszny tort.

 

Z WIZYTĄ W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ W MARIEWIE

W ramach realizowania tegorocznego programu przedszkolnego ,,Jestem Polką i Polakiem” 18 października 2018 r. przedszkolaki z Zaborowa pojechały na wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Mariewie.  Tam pod okiem miłych żołnierzy dzieci miały okazję zwiedzać jednostkę wojskową. Zachwytom nie było końca. Dzieci oglądały duże pojazdy wojskowe, potężny radar, wyrzutnie rakietowe, maski gazowe. Zafascynowane były wszystkim tym co prezentowali gospodarze. Każdy z uczestników miał możliwość wcielić się w rolę żołnierza. Na koniec wszyscy mogli skorzystać  z gościnności żołnierzy i posmakować prawdziwej żołnierskiej grochówki. Serdecznie dziękujemy za gościnność i tak miłe przyjęcie, z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

05 października 2018 r. w zaborowskim przedszkolu było bardzo wesoło  i radośnie, a wszystko to za sprawą Dnia Pieczonego Ziemniaka. W tym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Tuż po śniadaniu wszystkie grupy przedszkolne spotkały się na pobliskiej polance, na której przedszkolaki ochoczo brały udział w konkurencjach sportowych. Były skoki w worku po ziemniakach, rzut ziemniakiem do celu, oraz slalom z ziemniakiem na łyżce. Były tańce i zabawy integracyjne. Gdy zgłodnieliśmy czekała na nas największa atrakcja – pieczony ziemniak,  kiełbaska i bułeczka. Zakończeniem zabawy było wręczenie każdemu dziecku  naklejki z motywem KRÓLA ZIEMNIAKA.

 

BAL PRZEDSZKOLAKA – 20.09.2018 r.

Przedszkolny bal, to wielkie wydażenie i wesoła zabawa, a jeżeli to jeszcze na cześć samych przedszkolaków… to zabawa musi być wyśmienita.
Jak co roku, wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby był to dzień bardzo wyjątkowy dla naszych przedszkolaków. Chwilę po śniadaniu wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej na wielkim BALU wydawanym dla wszystkich PRZEDSZKOLAKÓW. Były tańce, konkursy z nagrodami
i pyszności do schrupania. Każde dziecko otrzymało również mały ,,prezent niespodziankę”.

 

DZIEŃ KROPKI – 15.09.2018 r.

,,Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna.
Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina.
Miała za zadanie znaczek namalować,
jednak ona chciała farbki swoje schować …”

Międzynarodowy Dzień Kropki – tego dnia w wielu krajach świata obchodzi się święto kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.
Dzień ten ma za zadanie wydobycie z dziecka wszystkiego tego co w nim najlepsze, odkrywanie talentów, oraz wspomaganie
w ich rozwoju. Publiczne Przedszkole Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie dbając o rozwój swoich przedszkolaków wzięło udział
w tegorocznych obchodach.  Tego dnia kropki towarzyszyły nam na każdym kroku. Każdy przedszkolak zadbał, aby tego dnia na  jego garderobie nie zabrakło kolorowych kropek. Świętowanie rozpoczęło się od wysłuchania opowiadania o Vashti, której historia była inspiracją do powstania Dnia Kropki. Pojawiły się zadania matematyczne z kropką, poszukiwania kropek, była również kropkowa foto-budka. Dzień był bardzo radosny
i wesoły.

WYCIECZKA DO ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ W ŁUBCU

12 września 2018 r. dzieci z oddziałów V i VI wyjechały do Świetlicy Środowiskowej w Łubcu na zorganizowany w tym  dniu Trzeci Integracyjny Festiwal Talentów.

 Przedszkolaki mogły spróbować swoich sił i umiejętności podczas warsztatów: kulinarnych, plastycznych, rękodzielniczych oraz muzycznych. Na zajęciach kulinarnych dzieci przygotowywały pyszny budyniowy deser z owocami i galaretką. W plenerze malowały na sztalugach okoliczne pejzaże. Mogliśmy też własnoręcznie wykonać deseczkę techniką decoupagu oraz zaprezentować swoje umiejętności  wokalne na przygotowanej scenie.
Na zakończenie festiwalu wysłuchaliśmy występu lesznowskiego chóru ,,Ballada” oraz zjedliśmy pyszną grochówkę. Dziękujemy za zaproszenie.