Zgoda

Podczas poważnych awarii reaktorów jądrowych może dojść do uwolnienia radioaktywnego jodu. Substancja ta po przedostaniu się do ciała gromadzi się w tarczycy i wywołuje tam wysokie lokalne obciążenie promieniowaniem.

Odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu wypełni tarczycę stabilnym jodem, zapobiegając nagromadzeniu się w niej jodu radioaktywnego. W ten sposób napromieniowanie tarczycy i wystąpienie wywołanego promieniowaniem raka tarczycy zostanie zminimalizowane praktycznie do zera. Warunkiem tego jest jednak przyjęcie tabletek z jodkiem potasu przed wystąpieniem radioaktywnej chmury.

Tylko odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu zapewni bardzo skuteczną  ochronę przed popromiennym rakiem tarczycy.

Mając na uwadze przeciwwskazania do przyjmowania tabletek jodku potasu, a jednocześnie w celu zagwarantowania przyjęcia przez dziecko w odpowiednim czasie tabletek z jodkiem potasu w szkołach, przedszkolach itp. koniecznym staje się wcześniejsze uzyskanie Państwa zgody na wydanie waszemu dziecku tabletki.

W przypadku awarii reaktora jądrowego tabletki z jodkiem potasu są wydawane tylko na wyraźne zalecenie stosownych urzędów ochrony zdrowia.

,,Zgody na przyjęcie tabletki z jodkiem potasu” znajdują się u nauczycielek w grupie.  Bardzo prosimy o wypełnienie zgody.

Broszura_informacyjna

Punkty wydawania tabletek